U kogo najczęściej pojawiają się żylaki kończyn dolnych?

Problem żylaków stał się chorobą cywilizacyjną, która utrudnia codzienne funkcjonowanie tysięcy ludzi, a nieleczona moża prowadzić do poważnych powikłań oraz choroby zakrzepowo-zatorowej. Badania wskazują, że żylaki kończyn dolnych mogą dotyczyć nawet 40% osób dorosłych, a liczba ta z roku na rok rośnie. Kto jest w grupie ryzyka?

Czym są i skąd się biorą żylaki?

Żylaki to zmieniono patologicznie żyły widoczne gołym okiem lub rozpoznawalne podczas badania USG (USG Doppler) – poszerzone, pogrubiałe, poskręcane żyły, najczęściej tworzą się w obrębie podudzi. Zmiany naczyniowe w przebiegu niewydolności żylnej mogą przybierać różną formę:

  • teleangiektazje/ venulektazje – potocznie zwane jako pajączki naczyniowe,
  • żyły siatkowate – poszerzone do 2-3mm żyły znajdujące się tuż pod skórą,
  • żylaki – (najczęściej od żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej) – szerokie, wystające ponad poziom skóry, poskręcane żyły.

Bezpośrednią przyczyną powstawania żylaków jest niewydolność zastawek żylnych, co może mieć podłoże zarówno wrodzone jak i nabyte.

Kto jest narażony na rozwój żylaków?

Problem żylaków dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Jednak dane kliniczne wskazują, że to płeć żeńska jest aż 2-3 krotnie bardziej narażona na żylaki kończyn dolnych. Występowanie przewlekłej niewydolności żylnej w dużym stopniu związane jest z predyspozycjami genetycznymi. Istotne znaczenie ma również wiek pacjenta, co jednak nie znaczy, że problem nie dotyczy ludzi młodych. Głównym powodem dla którego kobiety są bardziej narażone na przewlekłą niewydolność żylną są żeńskie hormony i przebyte ciąże. Żylaki są też częstą przypadłością kobiet w ciąży i po porodzie. Towarzyszące ciąży zmiany hormonalne oraz ucisk macicy na żyły skutkuje wzrostem ciśnienia i poszerzaniem ich światła. Żylaki kończyn dolnych mogą być także związane z prowadzonym trybem życia. Długotrwała praca siedząca lub stojąca często skutkuje pojawieniem się objawów przewlekłej choroby żylnej. Powstawaniu żylaków istotnie sprzyja również otyłość. Warto zaznaczyć, że największe ryzyko powstania niewydolności żylnej występuje u osób, u których występuje kilka czynników równocześnie, ale w dalszym ciągu najistotniejszym jest predyspozycja genetyczna.

Żylaki kończyn dolnych – leczenie

Podstawą leczenia żylaków kończyn dolnych są różnego rodzaju małoinwazyjne zabiegi wewnątrznaczyniowe, które charakteryzują się bardzo wysoką skutecznością. Do nowoczesnych metod możemy zaliczyć m.in.:

Warto pamiętać, że problemy z krążeniem krwi swój początek mają dużo wcześniej przed pojawieniem się na nogach nieestetycznych i poskręcanych żył. Jeśli więc znajdujemy się w grupie ryzyka, bacznie obserwujmy nasze ciało i sygnały, które nam wysyła. Im szybciej zgłosimy się z problemem do lekarza, tym prostsze i mniej inwazyjne będzie leczenie.

Jeśli zmagają się Państwo z żylakami kończyn dolnych, zapraszamy na konsultację do kliniki Flebetica. Doświadczeni specjaliści dołożą wszelkich starań, by właściwie zdiagnozować problem i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Scroll to Top