Dlaczego w ciąży powstają żylaki i pajączki?
Zmiany hormonalne, które zachodzą w ciąży negatywnie wpływają na układ żylny kończyn dolnych od samego początku jej trwania. Wysokie stężenia żeńskich hormonów, które pozwalają utrzymać i rozwijać prawidłowo ciążę, powodują zmniejszenie elastyczności ścian żylnych. W zależności od predyspozycji genetycznych prowadzi może prowadzić to do powstania objawów niewydolności żylnej. Część kobiet nie obserwuje w czasie ciąży żadnych zmian, u innych występuje uczucie ciężkości, obrzęki podudzi, pojawiają się pajączki naczyniowe, a nawet żylaki. Każda kolejna ciąża niesie ze sobą większe ryzyko wystąpienia objawowej niewydolności żylnej, zwłaszcza żylaków pochodzenia miednicznego.
Jak zapobiegać żylakom w ciąży?
Po pierwsze i najważniejsze – w ramach przygotowania do zajścia w ciążę, warto jest zbadać układ żylny kończyn dolnych i wykonać badanie USG Doppler. Dotyczy to zwłaszcza kobiet, które:
- już przed ciążą zaobserwowały u siebie objawy niewydolności żylnej (pajączki, żylaki, uczucie ciężkości nóg, obrzęki),
- w rodzinie występuje przewlekła niewydolność żylna, żylaki – u matki, ojca, babci itd.
Niewydolne żyły w okresie ciąży jeszcze bardziej się poszerzają,
Wczesne wykrycie niewydolnych żył i leczenie przeprowadzone przed ciążą pozwalają odpowiednio zaradzić problemowi zdrowotnemu.