Badania USG doppler żył i tętnic dolnych

Leczenie problemów z żylakami

Diagnostyka USG

Męczą Cię bóle nóg i parestezje? Miewasz skoki ciśnienia krwi? Odczuwasz nietypowe bóle pleców? Być może jest to sygnał ostrzegawczy od organizmu znak, że warto wykonać badanie USG żył kończyn dolnych. Doppler żył i tętnic pozwala zajrzeć w głąb układu naczyniowego, który – jeśli funkcjonuje nieprawidłowo – rzutuje na stan całego organizmu i staje się poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Działaj, zanim drobne nieprawidłowości przerodzą się w niebezpieczną chorobę. Flebetica jest miejscem, w którym możesz skorzystać z konsultacji i uzyskać kompleksową pomoc. 

Flebetica – diagnostyka naczyń to nasza specjalność

USG żył kończyn dolnych jest jednym z najważniejszych i najczęściej wykonywanych badań ultrasonograficznych. W klinice Flebetica ma ono fundamentalne znaczenie przy podejmowaniu leczenia wszelkich chorób naczyniowych, niezależnie od wybranej metody. Trzon naszego działania to szybka i bezbłędna diagnoza, pozwalająca na błyskawiczne podjęcie decyzji o wykonaniu zabiegu chirurgicznego lub wprowadzeniu farmakoterapii. usg żył kończyn dolnych wrocław Ustalenie właściwego rozpoznania jest celem, który udaje się osiągnąć dzięki wiedzy i doświadczeniu personelu, przy udziale nowoczesnego sprzętu medycznego. Jesteśmy ekspertami w chirurgii naczyniowej z wieloletnią praktyką lekarską. Uważnie słuchamy każdego pacjenta i bierzemy pod uwagę wszystkie zgłaszane objawy, które stanowią idealne dopełnienie obrazu diagnostycznego. Fachowo przeprowadzone badanie USG żył kończyn dolnych, tętnic szyjnych i kręgowych czy też aorty brzusznej dzięki zaawansowanej technice ultrasonograficznej pozwala z niemal stuprocentową pewnością potwierdzić rozpoznanie. 

Na czym polega diagnostyka USG żył oraz tętnic?

Badanie USG żył i tętnic, czyli ultrasonografia Doppler, to podstawowa procedura medyczna w wykrywaniu schorzeń związanych z funkcjonowaniem układu krążenia. Zdaniem badania dopplerowskiego jest precyzyjna ocena przepływów krwi (prędkości, kierunku) w naczyniach krwionośnych oraz ukazanie przekroju żył i tętnic. Takie USG wykrywa nawet drobne zaburzenia przepływu, które w przyszłości mogą stać się poważnym zagrożeniem dla zdrowia.   Aparat ultrasonograficzny, wykorzystujący tzw. efekt Dopplera, za pośrednictwem specjalnej głowicy wysyła falę ultradźwiękową, która po napotkaniu na poruszające się czerwone krwinki (erytrocyty) odbija się od nich i powraca do głowicy. Informacja zakodowana jako zmiana częstotliwości fali odbitej względem fali nadanej zostaje przedstawiona graficznie przez aparat USG. Obraz przepływów żylnych uzyskany metodą Dopplera pojawia się w czasie rzeczywistym bezpośrednio na ekranie urządzenia.   Zaawansowana technologia umożliwia wykonanie USG kończyn dolnych z kolorowym Dopplerem. Barwne obrazowanie ułatwia lokalizację nawet najdrobniejszych naczyń krwionośnych. Doppler w kolorze, uwidaczniający zmiany nasycenia, w sposób czytelny ukazuje różnice w szybkości i energii przepływu krwi. Wyraźnie eksponuje również naczynia o nieprawidłowej budowie ścian. Ma to szczególne znaczenie w diagnostyce szybko rozrastających się guzów, w tym złośliwych zmian nowotworowych, a także przy wczesnym rozpoznawaniu zmian w miąższu niektórych narządów wewnętrznych.   Dopplerowskie badanie żył i tętnic jest zupełnie nieinwazyjne i całkowicie bezpieczne dla pacjenta. Nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania. Może być wielokrotnie powtarzane bez żadnych konsekwencji dla zdrowia. USG żył metodą Dopplera wykonuje się u osób w każdym wieku. Bez przeszkód można je wykorzystać również do badania kobiet w ciąży i noworodków.

Badanie USG żył kończyn dolnych – kwalifikacja i cel

Badanie USG Doppler żył kończyn dolnych pozwala określić, w jakim stanie są naczynia odpowiedzialne za właściwe ukrwienie kończyn. Dzięki niemu można wykryć zaburzenia przepływu, nim doprowadzą one do powstania groźnej w skutkach choroby układu krążenia. Zazwyczaj badanie USG kończyn dolnych przeprowadza się, by ocenić wydolność nie tylko samych żył, ale i umiejscowionych wewnątrz nich zastawek. Wyniki takiego badania pokazują, czy żyły są drożne i czy występują wewnątrz nich jakiekolwiek skrzepliny. Doppler daje ogląd zarówno na żyły powierzchowne kończyny dolnej, jak i na żyły głębokie (podpowięziowe) znajdujące się na całej długości nogi – od stopy aż do pachwiny. Nieprawidłowości w funkcjonowaniu tych drugich wiążą się przeważnie z poważniejszymi konsekwencjami zdrowotnymi. badanie żył wrocław Wykonanie USG żył kończyn dolnych jest wskazane w przypadku podejrzenia:  
 • żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (zakrzepicy), 
 • przewlekłej niewydolności żylnej (żylaków, pajączków),
 • wrodzonych malformacji naczyniowych. 
Takie badanie poprzedza również wszelkie operacje na układzie żylnym (np. rekonstrukcję naczyń) i pozwala długofalowo kontrolować ich efekty. Poza tym USG Doppler żył kończyn dolnych może pomóc w znalezieniu odpowiedzi na pytanie, skąd biorą się nawracające, na pozór błahe dolegliwości, takie jak uczucie ciężkości, chłodu, mrowienia lub drętwienia (parestezje), skurcze oraz ból i obrzęk nóg.   USG Doppler tętnic kończyn dolnych służy zaś przede wszystkim diagnostyce zespołów uciskowych spowodowanych niedokrwieniem kończyn, jak również wykrywaniu niedrożności, zwężeń, przetok tętniczo-żylnych oraz tętniaków. Co więcej, pozwala rozpoznać zmiany miażdżycowe w naczyniach krwionośnych oraz chromanie przestankowe, które może być skutkiem zarówno miażdżycy, jak i przewlekłego niedokrwienia.

USG tętnic szyjnych – jakie ma znaczenie diagnostyczne?

USG Doppler tętnic szyjnych i kręgowych prowadzących do mózgu umożliwia wczesne zdiagnozowanie zwężenia naczyń, czyli głównej przyczyny udaru niedokrwiennego. Badanie to przeprowadza się zazwyczaj w przypadku występowania przynajmniej jednego z poniższych czynników ryzyka:  
 • cukrzycy,
 • miażdżycy,
 • bólów i zawrotów głowy, 
 • zaburzeń świadomości i pamięci,
 • omamów wzrokowych (mroczków, błysków przed oczami),
 • szumów usznych,
 • urazów szyi,
 • nieprawidłowych stężeń cholesterolu we krwi,
 • podwyższonego ciśnienia krwi,
 • szmerów nad tętnicą szyjną stwierdzonych w badaniu osłuchowym,
 • objawów neurologicznych (niedowładu czy porażenia w obrębie głowy i kończyn górnych).
Wykonanie badania metodą Dopplera jest szczególnie istotne u pacjentów zgłaszających zawał serca czy udar mózgu w wywiadzie rodzinnym. Osoby z takim wywiadem zalicza się do grupy szczególnego ryzyka wystąpienia niedrożności tętnicy szyjnej.

USG aorty brzusznej – wskazania

Doppler ma również szerokie zastosowanie jako badanie pozwalające na dokładną ocenę funkcjonowania naczyń w jamie brzusznej. Podstawowym celem wykonywania USG aorty brzusznej jest diagnostyka i monitorowanie tętniaków, zwłaszcza u osób genetycznie obciążonych ryzykiem powstawania takich zmian. Samokontrola w tym zakresie to ważny element profilaktyki chorób u pacjentów powyżej 65. roku życia, w szczególności tych, którzy palą papierosy, mają nadciśnienie tętnicze i zmagają się z otyłością. Do poddania się badaniu dopplerowskiemu aorty brzusznej powinny skłonić atypowe bóle pleców, niemające powiązania ze zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa. 

USG Doppler żył i tętnic przygotowanie i przebieg

Badanie dopplerowskie żył i tętnic pod względem organizacji i przebiegu niczym się nie różni od tradycyjnego badania USG. Nie wymaga też specjalnego przygotowania. Jedyne, o czym warto pomyśleć przed wizytą lekarską to wygodny ubiór, który pozwoli bez problemu odsłonić miejsce na ciele, gdzie zostanie przyłożona głowica urządzenia ultradźwiękowego. Podczas badania pacjent leży na kozetce w pracowni USG, a lekarz punkt po punkcie dotyka głowicą aparatu do skóry posmarowanej wcześniej specjalnym żelem, który ułatwia przenikanie fal i poprawia jakość otrzymywanego obrazu. Badaniu USG żył metodą Dopplera towarzyszy nie tylko obraz, ale również dźwięk przepływu krwi. Cała procedura medyczna trwa na ogół od 15 do 30 minut.