Czy laserowe usuwanie żylaków jest bolesne?

Najbardziej popularną, a tym samym jedną z najskuteczniejszych małoinwazyjnych metod leczenia żylaków, jest wewnątrznaczyniowa ablacja laserowa (z ang. EVLT – EndoVenous Laser Treatment). Zabieg skutecznie zamyka niewydolne naczynia i przywraca prawidłowe krążenie w kończynach dolnych. Laserowe usuwanie żylaków przeprowadzane jest w znieczuleniu miejscowym pod ciągłą kontrolą USG, dzięki czemu procedura pozwala w niemal bezbolesny i bezpieczny sposób pozbyć się żylaków.

Korzyści laserowego usuwania żylaków

Żylaki to problem nie tylko estetyczny – schorzenie niesie za sobą również poważne następstwa zdrowotne. Zmiany pojawiające się na nogach mają postać wypukłych, często poskręcanych zgrubień. Towarzyszą im objawy, takie jak: obrzęki, bóle czy uczucie zmęczenia nóg. Usuwanie żylaków laserem pozwala w szybki sposób wyeliminować uporczywe dolegliwości. Zalety zabiegu to przede wszystkim:

  • wysoka skuteczność – ponad 95%,
  • bezpieczeństwo – minimalne ryzyko powikłań w odróżnieniu do tradycyjnych zabiegów chirurgicznych,
  • krótki czas trwania – zabieg na jednej nodze trwa średnio 30-40 minut,
  • brak bólu podczas zabiegu – cała procedura od początku wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym,
  • świetne rezultaty kosmetyczne – bez rozległych blizn pooperacyjnych,
  • szybki okres rekonwalescencji – pacjenci wracają do codziennych aktywności nawet tego samego dnia,,
  • możliwość przeprowadzenia zabiegu na obu kończynach dolnych jednocześnie.

Jak przebiega zabieg laserowego usuwania żylaków?

Zabieg ablacji laserowej polega na nakłuciu niewydolnej żyły pniowej i wprowadzeniu do jej światła cienkiej sądy laserowej (światłowodu). Energia lasera powoduje obkurczenie i zwłóknienie niewydlnego naczynia. Wiele osób decydując się na zabieg obawia się bólu, który może mu towarzyszyć. Jest to zupełnie niepotrzebne, gdyż laserowe usuwanie żylaków jest wykonywane w całości w znieczuleniu tumescencyjnym – jest to odmiana znieczulenia miejscowego polegająca na podaniu dużej ilości rozcieńczonego środka znieczulającego.

W początkowym etapie zabiegu lekarz aplikuje podskórnie kilka zastrzyków znieczulających, co wiąże się z krótkotrwałym, pieczeniem i dyskomfortem, uczuciem rozpierania. Znieczulenie w pełni wyłącza odczuwanie bólu oraz odizolowuje leczoną żyłę od otaczających tkanek. Właściwy etap usuwania żylaków, ablacja laserowa, jest zupełnie bezbolesna i dla większości pacjentów w ogóle nie odczuwalna. Okres rekonwalescencji w odróżnieniu od tradycyjnych metod chirurgicznych jest krótki – do podstawowej aktywności można wrócić nawet bezpośrednio po zabiegu. Powikłania pozabiegowe zdarzają się rzadko. Najczęściej obserwuje się jedynie zasinienia w miejscu nakłucia żyły, a wzdłuż jej przebiegu niewielki obrzęk i dyskomfort. Jest to całkowicie normalne zjawisko, które samoistnie ustępuje w ciągu maksymalnie 2 tygodni. Istotą w sukcesie leczenia jest dobra współpraca ze strony pacjenta i przestrzeganie zaleceń, które obejmują przede wszystkim stosowanie wyrobów kompresyjnych (pończoch uciskowych). Należy pamiętać także, że sam zabieg jest jednym z elementów procesów leczenia żylaków, dlatego pacjent powinien pozostać pod stałą opieką lekarza.

Laserowe usuwanie żylaków to nowoczesna metoda leczenia, która zapewnia bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa, a jej efekty, w stosunku do klasycznej operacji chirurgicznej, są szybsze i trwalsze.

Klinika Flebetica specjalizuje się w małoinwazyjnych metodach leczenia chorób żył i usuwania żylaków. Leczymy kompleksowo – od diagnostyki, przez leczenie zabiegowe po stały nadzór i leczenie przewlekłe. Zachęcamy Państwa do umówienia się na konsultację z naszymi specjalistami.

Scroll to Top

Gabinety kliniki flebologii

Bielany Wrocławskie (Wrocław)

ul. Sosnowa 28/2

Telefon

+48 739 975 982

Polanica-Zdrój

Specjalistyczne Centrum Medyczne SA
ul. Jana Pawła II 2

Telefon

(74) 862-12-59

Kłodzko

ProDiagno
ul. Harcerzy 1

Telefon

+48 692 694 695