Leczenie żylaków dobrze jest rozpocząć jak najwcześniej, kiedy zmiany nie są nasilone. Skleroterapia to jedna z nieinwazyjnych i nowoczesnych metod leczenia żylaków i pajączków naczyniowych. Na czym dokładnie polega zabieg?
Na czym polega skleroterapia?
Zabieg skleroterapii polega na podaniu w formie dożylnych zastrzyków środka (tzw. sklerozantu) co z czasem pozwala pozbyć się niechcianych żylaków i pajączków. W zależności od rodzaju preparatu użytego podczas zabiegu wyróżniamy skleroterapię piankową i płynową. Metody różnią się między sobą gęstością zastosowanego środka obliterującego. W obu przypadkach efekt działania jest taki sam. Celem procedury jest uszkodzenie ściany żyły, co w konsekwencji powoduje włóknienie, zarośnięcie i zanik naczynia. Zabiegi wykonuje się zazwyczaj w kilku seriach, a ich liczba zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta.
Jak przebiega zabieg skleroterapii?
Skleroterapia żylaków nie wymaga znieczulenia, w czasie zabiegu odczuwane są zazwyczaj niewielkie i krótkotrwałe dolegliwości. Lekarz pod kontrolą USG i podświetlacza naczyniowego lokalizuje zmienione chorobowo żyły. Następnie przy użyciu strzykawki i cienkiej igły wprowadza środek sklerotyzujący w formie piany lub płynu. Możliwe są niewielkie dolegliwości bólowe związane z ukłuciem, a czasem chwilowe pieczenie. Po zabiegu obserwuje się przejściowy obrzęk i zaczerwienienie skóry, a także drobne siniaki i miejscowa tkliwość.
Skleroterapia – postępowanie po zabiegu
Bezpośrednio po wykonanym zabiegu skleroterapii zakładany jest opatrunek uciskowy z bandaża oraz pończochy uciskowe. Opatrunek należy nosić bez przerwy przez 24-48 godzin, a następnie same pończochy uciskowe przez kilka dni, tylko w ciągu dnia Dzięki temu uciskowi, naczynia zmniejszają swoją średnicę, ich ściany zbliżają się do siebie, co sprzyja szybszemu procesowi włóknienia. Lekarz dobiera odpowiedni stopień kompresji i ustala optymalny czas. Zalecenia pozabiegowe obejmują również codzienne spacery – regularny ruch powoduje normalizację krążenia. Istotnym czynnikiem warunkującym sukces skleroterapii jest również unikanie ekspozycji na słońce oraz inne źródła wysokiej temperatury (solarium, sauna, gorące kąpiele). Dlatego zabieg polecany jest w szczególności wczesną wiosną, jesienią lub zimą. Tempo procesu gojenia zależy przede wszystkim od średnicy żyły, stopnia zaawansowania żylaków, a także indywidualnych predyspozycji organizmu. W zależności od średnicy i rozległości zamykanych naczyń na dobry efekt kosmetyczny trzeba poczekać od kilku tygodni, do nawet kilkunastu miesięcy – leczenie to wymaga cierpliwości, ale najczęściej daje dobre i bardzo dobre efekty.
Skleroterapia to najczęściej wykonywany zabieg we współczesnej flebologii. Z uwagi na swoją niewielką inwazyjność ten sposób leczenia żylaków charakteryzuje się wysokim poziomem bezpieczeństwa. Dzięki temu metoda jest chętnie wybierana przez lekarzy i polecana pacjentom w każdym wieku.
Zabiegi skleroterapii w klinice Flebetica wykonywane są przez doświadczonych specjalistów chirurgii ogólnej i naczyniowej. Wszystkich tych, którzy na co dzień zmagają się z żylakami i chcą pozbyć się dolegliwości, zachęcamy do skorzystania z naszych usług.