Miniflebektomia - chirurgiczne usunięcie żylaków

Leczenie problemów z żylakami

Chirurgiczne usunięcie żylaków kończyn dolnych wykonuje się najczęściej w przypadku zaawansowanych zmian w przebiegu niewydolności żylnej. W zdecydowanej większości przypadków jest to zabieg dodatkowy, przeprowadzany równocześnie z np. ablacją laserową. Pozwala on szybko pozbyć się nawet bardzo dużych żylaków. Jest to zabieg krótki, bezpieczny, a zarazem dający znakomite efekty. Na czym dokładnie polega? Jak wygląda rekonwalescencja po nim? Koniecznie sprawdź, w jaki sposób prawidłowo przygotować się do zabiegu.

Metody chirurgicznego usuwania żylaków kończyn dolnych

Do tradycyjnych zabiegów chirurgicznego usuwania żylaków kończyn dolnych chirurg zaliczamy takie operacje jak:

 • krosektomia, która polega na podwiązaniu i przecięciu ujścia żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej,
 • stripping, czyli usunięcie całych pni żylnych za pomocą specjalnej sondy,
 • otwarte lub endoskopowe podwiązanie żył przeszywających,

W związku z dynamicznym rozwojem metod małoinwazyjnych, powyższe techniki mają obecnie znaczenie coraz bardziej historyczne. W naszym gabinecie flebologicznym stosujemy technikę miniflebektomii. Charakteryzuje się ona małą inwazyjnością, bardzo dobrymi efektami i, w porównaniu z wyżej wymienionymi metodami operacyjnego leczenia żylaków, krótkim okresem rekonwalescencji.

Miniflebektomia – małoinwazyjne, chirurgiczne usuwanie żylaków

Chirurgiczne usuwanie żylaków kończyn dolnych przeprowadzone metodą miniflebektomii polega na miejscowym usunięciu żylaków przez nakłucia lub niewielkie nacięcia skóry. Używa się w tym celu specjalnych, delikatnych haczyków chirurgicznych, które umożliwiają usunięcie zmienionych żył bez uszkodzenia okolicznych tkanek. W ten sposób wszystkie żylaki są stopniowo usuwane przez chirurga naczyniowego. Nakłucia lub nacięcia skóry są tak niewielkie, że zabieg miniflebektomii nie wymaga zakładania szwów skórnych, najczęściej wystarczają specjalne plastry. Rany szybko się goją i są bardzo małe – ok. 1 do 2 mm. Dzięki temu efekt usunięcia żylaków jest natychmiastowy, a ryzyko powstania nieestetycznych blizn minimalne.

Miniflebektomia — kiedy i w jakim celu?

Miniflebektomia jest najczęściej elementem tzw. zabiegów hybrydowych, czyli takich, w których, w czasie jednej operacji wykorzystujemy kilka technik chirurgicznych. Zabieg laserowy (EVLT) pozwala szybko zamknąć, leżące głęboko pod skórą, niewydolne pnie żylne, które są przyczyną i zasilają widoczne żylaki. Z kolei powierzchownie położone żylaki można zamknąć przy użyciu skleroterapii lub usunąć chirurgicznie metodą miniflebektomii. Łączenie tych procedur doskonale się uzupełnia i pozwala osiągnąć bardzo dobre efekty bez względu na rozległość i stopień zaawansowania żylaków. Dobór metody jest ustalany indywidualnie dla każdego pacjenta. W przypadku dużych żylaków najczęściej stosowana jest miniflebektomia, która w zapewnia najszybsze efekty i krótki okres rekonwalescencji.

chirurgiczne usuwanie żylaków

Dlaczego warto wybrać miniflebektomię?

Miniflebektomia odznacza się dużą skutecznością, efekt usunięcia żylaków jest natychmiastowy. Możliwość wykonania zabiegu z wykorzystaniem tylko niewielkich nacięć sprawia, że ryzyko powstania nieestetycznych blizn jest niskie. Występujące po zabiegu siniaki ustępują samoistnie w ciągu kilku dni lub tygodni.

Miniflebektomia — znieczulenie

Chirurgiczne usuwanie żylaków metodą miniflebektomii przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Podanie znieczulenia wymaga podania kilku zastrzyków w okolicy usuwanych żylaków co powoduje niewielkie przejściowe dolegliwości i dyskomfort. Sama procedura chirurgicznego usuwania żylaków jest praktycznie bezbolesna i bardzo dobrze tolerowana przez pacjentów

Miniflebektomia — przeciwwskazania

Operację żylaków wykluczają następujące dolegliwości i choroby:

 • żylna choroba zakrzepowo-zatorowa,
 • alergia na środki znieczulające,
 • stan zapalny lub zakażenie naskórka w miejscu zakwalifikowanym do zabiegu
 • ciąża,
 • długotrwałe unieruchomienie,
 • choroby przebiegające z zaburzonym funkcjonowaniem układu odpornościowego,
 • nieleczone, zaawansowane lub źle prowadzona dotychczasowa farmakoterapia chorób przewlekłych np. cukrzycy lub dolegliwości ze strony serca i tarczycy,

Ostateczną decyzję o kwalifikacji do zabiegu miniflebektomii dokonuje flebolog w czasie konsultacji, po dokładnym zapoznaniu się z historią chorobową pacjenta, chorobami towarzyszącymi i przyjmowanymi lekami.

Miniflebektomia — efekty i powikłania

Miniflebektomia jest bezpiecznym zabiegiem, ale jak każda procedura medyczna, nie jest pozbawiona możliwych powikłań. Po zabiegu miniflebektomii najczęściej obserwuje się:

 • miejscowe dolegliwości bólowe, obrzęk i zaczerwienienie
 • siniaki, krwiaki
 • przebarwienia skórne,
 • niewielkie blizny

Powyższe zmiany są typowe dla tego typu zabiegu i najczęściej ustępują samoistnie w ciągu kilku dni/tygodni. W wyjątkowych przypadkach może dojść do groźniejszych działań niepożądanych, takich jak:

 • zakażenia skóry,
 • wyciek chłonki
 • uszkodzenie naskórka stosowanymi środkami dezynfekującymi,
 • zakrzepowe zapalenie żył powierzchniowych,
 • uszkodzenie sąsiadujących struktur i narządów (węzłów chłonnych, żyły i tętnic).
 • zakrzepica żył głębokich,
 • i inne

Prawidłowa kwalifikacja, ostrożne wykonanie zabiegu i dobra współpraca z pacjentem w okresie pooperacyjnym minimalizują ryzyko wystąpienia powikłań. Podczas konsultacji flebologicznej należy szczegółowo odpowiedzieć na pytania lekarza dotyczące stanu zdrowia. Nie wolno ukrywać żadnych istotnych informacji na temat chorób przewlekłych, przebytych zabiegów, przyjmowanych leków i uczuleń. 

Jakie badania laboratoryjne wykonać przed miniflebektomią?

Przed zabiegiem miniflebektomii najczęściej nie ma potrzeby wykonywania żadnych badań laboratoryjnych. W niektórych przypadkach, u osób z zaburzeniami hematologicznymi lub np. w czasie przyjmowania leków przeciwzakrzepowych (warfaryna, acenokumarol) konieczne jest oznaczenie morfologii i parametrów krzepnięcia krwi.

Jak przygotować się do zabiegu?

Zabieg miniflebektomii najczęściej nie wymaga żadnego szczególnego przygotowania. Żeby cała procedura przebiegała sprawnie, bez niepotrzebnego stresu i dyskomfortu należy zastosować się do poniższych wskazówek:

 • nie należy spożywać pokarmów i płynów na 2 godziny przed zabiegiem
 • depilacja/golenie nóg nie jest konieczne
 • nie zaleca się depilacji/golenia nóg w dniu zabiegu (ryzyko podrażnień skóry środkiem dezynfekującym)
 • nie należy stosować przed zabiegiem kremów/balsamów
 • zalecana jest wygodna, luźna odzież i buty
 • ze względu na ryzyko zamoczenia bielizny preparatami do dezynfekcji itp., zaleca się zabrać ze sobą bieliznę na zmianę
 • w dniu zabiegu nie powinno się prowadzić pojazdów – należy zgłosić się z osobą towarzyszącą

Jak długo trwa hospitalizacja?

Miniflebektomia jest procedurą całkowicie ambulatoryjną, nie wymaga pobytu w szpitalu – bezpośrednio po zabiegu pacjent może pójść do domu. Jedynie w przypadku złego samopoczucia chorego

Jakie są zalecenia po zabiegu?

Rekonwalescencja po operacji żylaków metodą miniflebektomii jest szybka. Do codziennej aktywności pacjent może wrócić bezpośrednio po zabiegu. Przez pierwsze 7-14 dni, gdy występują jeszcze miejscowe dolegliwości bólowe, zalecane jest natomiast unikanie obciążającej pracy i ćwiczeń fizycznych. W okresie pooperacyjnym, konieczne jest noszenie pończoch uciskowych przez 24 godziny bez przerwy, a następnie (tylko w ciągu dnia) przez okres 7-14 dni. W ramach profilaktyki przeciwzakrzepowej, konieczne jest przyjmowanie przez kilka dni podskórnych zastrzyków (gotowe ampułkostrzykawki do samodzielnego podawania przez pacjenta). Ponadto przez pierwsze kilka dni korzystny jest odpoczynek nocny z nieco uniesionymi nogami. zalecany

Miniflebektomia — cena zabiegu

Koszt chirurgicznego usunięcia żylaków metodą miniflebektomii wynosi od 1000 do 2000 zł. Cena ta uzależniona jest od rozległości operowanych żylaków oraz tego, czy jest to osobna procedura czy element zabiegu hybrydowego (np. ablacja laserowa EVLT + miniflebektomia). Do kosztów należy doliczyć kwalifikację – konsultację flebologiczną, w czasie której przeprowadzany jest wywiad lekarski, badanie fizykalne oraz badanie USG Doppler. Czynności te pozwalają na ocenę stadium zaawansowania przewlekłej niewydolności żylnej i zaplanowanie leczenia. W czasie konsultacji pacjent uzyskuje również pełną informację na temat choroby, możliwości leczenia oraz odpowiedzi na wszystkie nurtujące go pytania. Czas trwania konsultacji flebologicznej to ok. 30 minut.

Zabieg chirurgicznego usuwania żylaków we Wrocławiu i Polanicy-Zdrój

Zabieg miniflebektomii wykonujemy w dwóch lokalizacjach: we Wrocławiu (Bielany) oraz Polanicy-Zdrój.