Skleroterapia naczynek i pajączków

Umów się na wizytę u lekarza specjalisty

Skleroterapia to małoinwazyjny zabieg, który pozwala pozbyć się lub znacznie zredukować drobne żylaki i pajączki naczyniowe. Wykonany przez wykwalifikowanego lekarza pozwala osiągnąć bardzo dobre rezultaty, a przy tym jest procedurą bezpieczną. Zobacz, jakie są wskazania do tego zabiegu i jakie daje efekty!

Na czym polega i jakie są wskazania do przeprowadzenia skleroterapii żylaków?

Skleroterapia polega na wstrzyknięciu do światła poszerzonych naczyń żylnych preparatu, który powoduje ich zakrzepnięcie i zwłóknienie. Metodę tą można stosować do zamykania pajączków, żył siatkowatych, żylaków pierwotnych i nawrotowych, niewydolnych perforatorów, malformacji żylnych. W zależności od rodzaju i średnicy zamykanych naczyń stosuje się preparat w formie piany lub płynu, w odpowiednim stężeniu. Skleroterapia jest bardzo często łączona z innymi procedurami takimi jak zabieg laserowy czy miniflebektomia. Łączenie różnych metod w trakcie tzw. zabiegów hybrydowych pozwala osiągnąć najlepsze rezultaty. W zależności od zaawansowania i rozległości żylaków konieczne jest wykonanie kilku sesji skleroterapii, najcześciej jest to od 2 do 5 zabiegów.

Jak przebiega zabieg skleroterapii?

Zabieg wykonywany jest w gabinecie zabiegowym, w pozycji leżącej i nie wymaga znieczulenia. Przy użyciu aparatu USG i podświetlacza naczyniowego, lekarz lokalizuje żyły, które należy ostrzyknąć. Następnie, przy użyciu strzykawki i cienkiej igły, wstrzykuje do poszerzonych żył wstrzykuje się środek sklerotyzujący w formie piany lub płynu. Zabieg niesie ze sobą dolegliwości bólowe związane z nakłuciem igłą oraz chwilowe pieczenie w miejscu podawania środka. Konieczne jest najczęściej wykonania kilku wstrzyknięć w różnych częściach leczonego obszaru. Liczba wstrzyknięć zależy od rozległości zmian. Na koniec zabiegu zakłada się specjalne oraz pończochę uciskową.

Przeciwwskazania do skleroterapii

Dokładny wywiad lekarski przeprowadzony w czasie konsultacji flebologicznej kwalifikującej do zabiegu pozwala ocenić czy istnieją przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu. Istotne są przebyte i współistniejące choroby, przyjmowane leki, uczulenia i ogólny stan zdrowia. Przeciwwskazania do wykonania skleroterapii to między innymi:

 • alergia na środek sklerotyzujący np. polidokanol,
 • czynna zakrzepica żył głębokich/zatorowość płucna,
 • zaawansowana miażdżyca tętnic kończyn dolnych,
 • ciężka infekcja,
 • ciąża i okres laktacji,
 • stałe i długotrwałe unieruchomienie,
 • zakażenia w miejscach na skórze wskazanych do zabiegu skleroterapii.
skleroterapia wrocław
skleroterapia wrocław

Jak długo trzeba czekać na efekty po zabiegu skleroterapii?

Bezpośrednio po zabiegu widoczny jest niewielki obrzęk, zaczerwienienie skóry okolicy poddanej zabiegowi, drobne siniaki i miejscowa tkliwość. Stan ten utrzymuje się przez kilka dni i jest zupełnie normalną reakcją na podany preparat. W miejscach zamykanych naczyń mogą pojawić się również przebarwienia i wyczuwalne pod skórą niewielkie guzki. Efekt zamknięcia niewydolnej żyły, a zatem efekt leczniczy jest niemal natychmiastowy. Natomiast proces włóknienia zamykanych naczyń, ustępowania przebarwień, zgrubień i uzyskania optymalnego efektu estetycznego trwa od kilku tygodni do kilku, a nawet kilkunastu miesięcy. Zależy to przede wszystkim od predyspozycji własnych pacjenta, średnicy zamykanych żył oraz stopnia zaawansowania schorzenia. 

Skleroterapia — możliwe powikłania

Skleroterapia jest uznaną na całym świecie i najszerzej stosowaną metodą zamykania naczyń. Jednak, jak każdy zabieg leczniczy, niesie ze sobą pewne ryzyko powikłań. Większość z nich nie niesie ze sobą istotnego ryzyka zdrowotnego i przechodzi samoczynnie. Do częściej występujących powikłań skleroterapii zaliczamy:

 • zapalenie żył powierzchownych,
 • hiperpigmentacja – miejscowe przebarwienia skóry,
 • matting – pojawienie się siateczki bardzo drobnych naczynek.

Poważniejsze powikłania, wymagające dalszego leczenia zdarzają się bardzo rzadko, incydentalnie:

 • reakcje alergiczne,
 • miejscowa martwica skóry,
 • zakrzepica żył głębokich/zatorowość płucna

Ile kosztuje zabieg skleroterapii?

Zabieg skleroterapii jest zawsze poprzedzony konsultacją flebologiczną. Wykonywane jest wówczas badanie USG Doppler żył kończyn dolnych, ustalenie indywidualnego planu leczenia i kwalifikacja do zabiegu. W gabinetach Flebetica zabieg skleroterapii kosztuje od 400 do 1000 zł. Na jego cenę wpływa kilka czynników: 

 • rodzaj zastosowanej skleroterapii,
 • ilość użytego preparatu,
 • rozległość i poziom skomplikowania zabiegu,
 • wykorzystanie specjalistycznego sprzętu, cewników itp.

Ze względu na dużą różnorodność objawów, ostateczną wycenę zabiegów wykonuje się w czasie kwalifikacji do zabiegu, po uzgodnieniu z pacjentem zakresu zabiegu.

Jak przygotować się do skleroterapii?

Zabieg skleroterapii nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta. Nie ma potrzeby golenia, ani depilacji nóg i nie zaleca się przeprowadzania tego typu zabiegów w dzień skleroterapii ze względu na ryzyko podrażnień skóry przez preparaty do dezynfekcji. Na zabieg można przynieść własne pończochy uciskowe II klasy ucisku – zakłada się je bezpośrednio po zabiegu.

Zalecenia po skleroterapii

Aby procedura skleroterapii była skuteczna i bezpieczna, trzeba zastosować się do kilku istotnych, a zarazem prostych zaleceń. Pozwoli to też na zwiększenie skuteczności zabiegu i zminimalizowanie szansy na wystąpienie skutków ubocznych. Po opuszczeniu gabinetu flebologicznego, należy udać się na krótki spacer, aby poprawić przepływ krwi w nogach. Opatrunki i pończochy uciskowe należy nosić przez 2 dni bez przerwy, a następnie same pończochy przez tydzień, tylko w ciągu dnia. Do tego czasu warto unikać wysokich temperatur, dlatego rezygnacja z sauny, gorących kąpieli, opalania się i solarium są jak najbardziej właściwe i zgodne z zaleceniami. Do codziennej aktywności można wrócić bezpośrednio po zabiegu, a do uprawiania sportu po około 2 tygodniach. 

Skleroterapia we Wrocławiu i Polanicy-Zdrój

Zabieg skleroterapii wykonujemy w dwóch lokalizacjach: we Wrocławiu (Bielany) oraz Polanicy-Zdrój.