Laserowe usuwanie żylaków

Umów się na zabieg do lekarza specjalisty!

Nowoczesne, małoinwazyjne sposoby usuwania żylaków stały się międzynarodowym standardem leczenia niewydolności żylnej i zyskują coraz większą popularność. Uznaniem zarówno wśród specjalistów, jak i Pacjentów cieszy się metoda laserowa czyli wewnątrznaczyniowa ablacja laserowa. 

Ablacja laserowa – nowoczesna metoda usuwania żylaków we Wrocławiu (Bielany) i Polanicy-Zdrój

Zabieg laserowego usuwania żylaków (z ang. EVLT – EndoVenous Laser Treatment) polega na nakłuciu niewydolnej żyły pniowej, wprowadzeniu do jej światła cienkiej sondy laserowej – światłowodu, a następnie zamknięciu żyły z użyciem energii świetlnej. Efekt zamknięcia żyły, a tym samym wyłączenie jej z krążenia jest natychmiastowy. W kolejnych tygodniach dochodzi do stopniowego jej obkurczania się, aż do całkowitego zwłóknienia i zaniku

Cały zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym pod ciągłą kontrolą USG. Następnie, zazwyczaj w czasie tego samego zabiegu, można pozbyć się widocznych żylaków metodą miniflebektomii lub skleroterapii.

Zabieg ten jest wykonywany w trybie ambulatoryjnym – nie wymaga pobytu w szpitalu, jest bezpieczny i ma krótki okres rekonwalescencji

Udogodnienia dla Pacjentów Flebetica

  • Dwie lokalizacje – zabieg laserowego usuwania żylaków wykonujemy w dwóch lokalizacjach: we Wrocławiu (Bielany Wrocławskie) oraz w Polanicy-Zdroju.
  • Zakres usług – zabiegi laserowego usuwania żylaków poprzedzamy konsultacją flebologiczną i badaniem USG Doppler, wykonujemy również skleroterapię i zabiegi chirurgiczne.
  • Doświadczony zespół – zabiegu z zakresu laseroterapii wykonywane są w gabinecie dr Leśniaka, specjalisty chirurgii ogólnej, który od początku swojej kariery zajmuje się przede wszystkim chirurgią naczyń.

Cena laserowego usuwania żylaków – ile kosztuje zabieg?

Koszt laserowego usuwania żylaków wynosi od 4000 do 7000 zł. Cena konsultacji z badaniem USG Doppler i kwalifikacją do zabiegu to 300 zł.

laserowe usuwanie żylaków wrocław
laserowe usuwanie żylaków po zabiegu

Ablacja laserowa to nowoczesna metoda usuwania żylaków. Dowiedz się, na czym polega laserowe leczenie żylaków – zabieg wykonywany w klinice flebologii Flebetica. 

Usuwanie żylaków metodą laserową 

Widoczne pod skórą żylaki są niemal zawsze spowodowane dysfunkcją tzw. żył pniowych (odpiszczelowej lub odstrzałkowej) – są to położone kilka centymetrów pod skórą długie żyły, których niewydolność powoduje cofanie się krwi, zwiększone ciśnienie żylne i prowadzi do powstania żylaków. Podstawą skutecznego leczenia żylaków jest odnalezienie i wyłączenie z krążenia właśnie tych zasilających żylaki żył pniowych, a następnie pozbycie się widocznych żylaków. Jedną z metod usuwania żylaków jest laseroterapia. 

EVLT – zabieg wykonywany w znieczuleniu

Laserowe usuwanie żylaków jest wykonywane w całości w znieczuleniu miejscowym tzw. tumescencyjnym. Na początku zabiegu podawane jest podskórnie kilka zastrzyków znieczulających, co powoduje jedynie niewielkie dolegliwości bólowe związane z ukłuciami i przejściowy dyskomfort. Znieczulenie to wyłącza czucie bólu oraz odizolowuje leczoną żyłę od otaczających tkanek zwiększając tym samym bezpieczeństwo zabiegu. Właściwy etap zabiegu – ablacja laserowa – jest zupełnie bezbolesna i w zasadzie przez Pacjenta nieodczuwalna

 

 

Poza miejscowo działającym preparatem znieczulającym, nie ma potrzeby podawania jakichkolwiek leków (np. przeciwbólowych, uspokajających, nasennych), dzięki czemu bezpośrednio po zabiegu Pacjent jest w pełni samodzielny i może wrócić do domu.

laserowe usuwanie żylaków wrocław

Efekty laserowego usuwania żylaków

Zabieg laserowy usuwa przyczynę powstania żylaków. W niektórych przypadkach jest wystarczający, najczęściej jednak dla pełnego efektu terapeutycznego i estetycznego konieczne może być jego połączenie go z innymi metodami np. miniflebektomią lub skleroterapią

Laserowe usuwanie żylaków – przygotowanie do zabiegu

Zabieg laserowego usuwanie żylaków najczęściej nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony Pacjenta. Zwykle nie ma też konieczności wykonywania żadnych badań laboratoryjnych i modyfikowania dawkowania przewlekle przyjmowanych leków. Ewentualna konieczność wykonania badań czy zmiany leczenia w okresie okołooperacyjnym jest ustalana w czasie konsultacji kwalifikującej do zabiegu ablacji laserowej.

Możliwe powikłania laserowego usuwania żylaków

Po zabiegu laserowego usuwania żylaków obserwuje się najczęściej jedynie drobne zasinienia w miejscu nakłucia żyły, a wzdłuż przebiegu zamykanej żyły niewielki obrzęk i dyskomfort. Dolegliwości mają zazwyczaj niewielkie nasilenie, nie utrudniają codziennego funkcjonowania i przechodzą samoistnie w ciągu 2-3 tygodni od zabiegu.

Zalecenia po laserowym usuwaniu żylaków

Zastosowanie się do zaleceń lekarza po ablacji laserowej wpływa na skuteczność i bezpieczeństwo przeprowadzonego zabiegu. Bezpośrednio ablacji laserowej na nogę zakładana jest pończocha uciskowa, którą należy nosić przez 7-14 dni tylko w ciągu dnia. W większości przypadków po zabiegu laserowego usuwania żylaków konieczne jest również stosowanie standardowych zastrzyków przeciwzakrzepowych, które zabezpieczają Pacjenta przed powikłaniami zakrzepowymi.

Laserowe usuwanie żylaków w ciąży

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety. Niestety hormony żeńskie, które w ciąży odgrywają szczególną rolę, negatywnie wpływają na układ żylny. Często u przyszłych mam pojawiają się po raz pierwszy lub nasilają wcześniej występujące objawy niewydolności żylnej

 

Ciąża jest przeciwwskazaniem do jakichkolwiek zabiegów na układzie żylnym – pozostaje leczenie zachowawcze i obserwacja. Warto mieć na uwadze, że znaczna część niekorzystnych zmian, żylaków i obrzęków, samoistnie zmniejsza się lub ustępuje w ciągu kilku miesięcy po porodzie. Dlatego też z planowaniem leczenia po ciąży warto trochę poczekać. 

 

Kobiety planujące ciążę, które odczuwają dolegliwości związane z przewlekłą niewydolnością żylną – uczucie ciężkości nóg, obrzęki, żylaki czy pajączki, powinny odbyć konsultację flebologiczną jako element przygotowania do zajścia w ciążę. Pozwala ona ocenić wydolność układu żylnego i przeprowadzić niezbędne leczenie jeszcze przed zajściem w ciążę, a tym samym uchronić się przed nasileniem objawów i dolegliwości w czasie trwania samej ciąży.

Koszt laserowego usuwania żylaków

Koszt laserowego usuwania żylaków, zabiegu wykonywanego w gabinecie flebologicznym dr Leśniaka, wynosi od 4000 do 7000 zł (zależnie od zakresu zabiegu i zaawansowania choroby). Gdy istnieją ku temu wskazania, zdecydowanie korzystniejsze cenowo dla Pacjenta jest wykonanie procedury na obydwu nogach jednocześnie. Do powyższej kwoty należy doliczyć koszt obowiązkowej konsultacji flebologicznej kwalifikującej do zabiegu – 300 zł. 

 

Zabieg laserowy na żylaki jest najczęściej elementem tzw. zabiegów hybrydowych, w czasie których oprócz ablacji laserowej przeprowadzana jest również zabieg miniflebektomii lub skleroterapia. Dlatego też koszt całego zabiegu ustalany jest indywidualnie w czasie konsultacji flebologicznej.

Przeciwwskazania do laserowego usuwania żylaków

Kwalifikacji do zabiegu ablacji laserowej kończyn dolnych dokonuje lekarz podczas pierwszej konsultacji flebologicznej. Na podstawie zebranego wywiadu i wykonanych badań dostosowuje właściwą metodę leczenia i wyklucza możliwe przeciwwskazania do przeprowadzania zabiegu z użyciem lasera.

usuwanie żylaków wrocław

Przeciwwskazaniami do zastosowania lasera na żylaki należą:

  • alergia na środek znieczulający (lignokaina),
  • ostra zakrzepica żył głębokich i zatorowość płucna,
  • zakażenie miejscowe okolicy poddawanej zabiegowi lub ciężka infekcja uogólniona,
  • długotrwałe unieruchomienie,
  • ciąża i karmienie piersią.

Laserowe usuwanie żylaków we Wrocławiu i Polanicy-Zdrój

Zabieg laserowego usuwania żylaków wykonujemy w dwóch lokalizacjach: we Wrocławiu (Bielany) oraz Polanicy-Zdrój.

FAQ – pytania i odpowiedzi

Czy laserowe usuwanie żylaków boli?

Laserowe usuwanie żylaków kończyn dolnych jest wykonywane w znieczuleniu miejscowym – dzięki temu zabieg nie jest bolesny. Niewielki ból i dyskomfort może powodować samo podawanie środka znieczulającego.

Czy zabieg laserowy na żylaki jest bezpieczny?

Laserowe usuwanie żylaków to nowoczesna metoda leczenia – obecnie międzynarodowy standard postępowania w przypadku niewydolności żył pniowych. Jest to zabieg bezpieczny i komfortowy dla pacjenta, a istotne powikłania występują bardzo rzadko. 

Na czym polega zabieg laserowego usuwania żylaków?

Zabieg laserowego usuwania żylaków polega na wprowadzeniu do żyły cienkiego światłowodu, którego koniec emituje światło lasera. Umożliwia to natychmiastowe zamknięcie niewydolnej żyły “od środka”, bez konieczności nacinania skóry. Cały zabieg wykonywany jest pod kontrolą USG.

Kiedy widać pierwsze efekty po laserowym usuwaniu żylaków?

Pełny efekt laserowego usuwania żylaków widoczny jest po ok. 4 tygodniach od zabiegu. Jest to jednak kwestia indywidualna, na które wpływają stan zdrowia, wiek, tryb życia Pacjenta oraz przestrzeganie zaleceń pozabiegowych przedstawionych przez lekarza.

Jak długo trwa zabieg laserowego usuwania żylaków?

Zabieg laserowego usuwania żylaków trwa od około 30-60 minut. Czas zabiegu zależy od ilości niewydolnych żył, które są zamykane laserem i ilości żylaków, które należy usunąć innymi metodami. 

Czy laserowe usuwanie żylaków jest skuteczne?

Skuteczność metody EVLT (laserowego leczenia żylaków) jest bardzo wysoka i oceniania, według różnych źródeł, na ponad 90% (w porównaniu z klasycznymi zabiegami operacyjnymi). Efekty zabiegu są kwestią indywidualną – zależą od osobistych uwarunkowań każdego Pacjenta, średnicy zamykanych żył. Indywidualna ocena dokonywana jest w czasie kwalifikacji do zabiegu.

Jak wygląda noga po laserowym usuwaniu żylaków?

Bezpośrednio po laserowym usuwaniu żylaków wystąpić mogą następujące powikłania: delikatny ból, obrzęk i drobne siniaki, które ustępują samoistnie w ciągu 1-2 tygodni. W późniejszym okresie może się pojawić przez kilka tygodni niewielki dyskomfort, uczucie pociągania wzdłuż zamykanej żyły – jest to objaw prawidłowego zamykania się i zanikania żyły, a objawy te ustępują samoistnie. 

Ile czasu należy nosić pończochy uciskowe po laserze?

Dla szybkiej rekonwalescencji i jak najmniejszych dolegliwości pooperacyjnych konieczna jest dobra współpraca lekarza z Pacjentem i przestrzeganie zaleceń co do stosowania pończoch uciskowych. Po zabiegu laserowego usuwania żylaków zalecane jest noszenie specjalnych pończoch uciskowych – przez okres od tygodnia do dwóch tygodni (w ciągu dnia). 

Czy po laserowym usuwaniu żylaków można prowadzić samochód?

Pacjent po zabiegu jest w pełni samodzielny i może swobodnie iść do domu, choć w dzień zabiegu nie powinien prowadzić samochodu. Powrót do codziennych czynności jest możliwy bezpośrednio po operacji. 

Ile kosztuje laserowe usuwanie żylaków?

Całkowita cena laserowego usuwania żylaków zależy przede wszystkim od liczby niewydolnych żył pniowych oraz od stadium zaawansowania choroby. Całkowity koszt wykonanie zabiegu na jednej nodze to koszt ok. 4000-5500 zł, a na dwóch nogach ok. 6000-8000 zł.