Laserowe usuwanie żylaków

Umów się na zabieg do lekarza specjalisty!

Nowoczesne, małoinwazyjne sposoby usuwania żylaków stały się międzynarodowym standardem leczenia niewydolności żylnej i zyskują w społeczeństwie coraz większa popularność. Największym uznaniem wśród pacjentów i specjalistów cieszy się metoda laserowa czyli wewnątrznaczyniowa ablacja laserowa (z ang. EVLT – EndoVenous Laser Treatment). Zabieg wykonuje się całkowicie ambulatoryjnie – nie wymaga pobytu w szpitalu, jest bezpieczny i ma krótki okres rekonwalescencji. Na czym polega laserowe usuwanie żylaków? Jak przygotować się do zabiegu? Jakich efektów można się spodziewać?

Czym jest laserowe usuwanie żylaków?

Widoczne pod skórą żylaki są niemal zawsze spowodowane dysfunkcją tzw. żył pniowych (odpiszczelowej lub odstrzałkowej) – są to położone kilka centymetrów pod skórą długie żyły, których niewydolność powoduje cofanie się krwi, zwiększone ciśnienie żylne i prowadzi do powstania żylaków. Podstawą skutecznego leczenia żylaków jest odnalezienie i wyłączenie z krążenia właśnie tych zasilających żylaki żył pniowych, a następnie pozbycie się widocznych żylaków. 

 

Zabieg ablacji laserowej polega na nakłuciu niewydolnej żyły pniowej, wprowadzeniu do jej światła cienkiej sondy laserowej – światłowodu, a następnie zamknięciu żyły z użyciem energii świetlnej. Efekt zamknięcia żyły, a tym samym wyłączenie jej z krążenia jest natychmiastowy. W kolejnych tygodniach dochodzi do stopniowego jej obkurczania się, aż do całkowitego zwłóknienia i zaniku. Cały zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym pod ciągłą kontrolą USG. Następnie, zazwyczaj w czasie tego samego zabiegu, można pozbyć się widocznych żylaków metodą miniflebektomii lub skleroterapii.

laserowe usuwanie żylaków wrocław
laserowe usuwanie żylaków po zabiegu

EVLT – znieczulenie

Laserowe usuwanie żylaków jest wykonywane w całości w znieczuleniu miejscowym tzw. tumescencyjnym. Na początku zabiegu podawane jest podskórnie kilka zastrzyków znieczulających, co powoduje jedynie niewielkie dolegliwości bólowe związane z ukłuciami i przejściowy dyskomfort. Znieczulenie to wyłącza czucie bólu oraz odizolowuje leczoną żyłę od otaczających tkanek zwiększając tym samym bezpieczeństwo zabiegu. Właściwy etap zabiegu – ablacja laserowa – jest zupełnie niebolesna i w zasadzie przez pacjenta nieodczuwalna. Poza miejscowo działającym preparatem znieczulającym, nie ma potrzeby podawania jakichkolwiek leków (przeciwbólowych, uspokajających, nasennych itd.), dzięki czemu bezpośrednio po zabiegu pacjent jest w pełni samodzielny i może wrócić do domu.

Przeciwwskazania

Kwalifikacji do zabiegu ablacji laserowej kończyn dolnych dokonuje lekarz podczas pierwszej konsultacji flebologicznej. Na podstawie zebranego wywiadu i wykonanych badań dostosowuje właściwą metodę i określa czy nie istnieją jakieś przeciwwskazania do podjęcia leczenia. Do przeciwwskazań zaliczamy m.in.:

 

  • alergia na środek znieczulający (lignokaina),
  • ostra zakrzepica żył głębokich i zatorowość płucna,
  • zakażenie miejscowe okolicy poddawanej zabiegowi lub ciężka infekcja uogólniona,
  • długotrwałe unieruchomienie,
  • ciąża i karmienie piersią.

Możliwe powikłania

Laserowe usuwanie żylaków jest zabiegiem bardzo bezpiecznym, a istotne powikłania zdarzają się niezwykle rzadko. Po zabiegu obserwuje się najczęściej jedynie drobne zasinienia w miejscu nakłucia żyły, a wzdłuż przebiegu zamykanej żyły niewielki obrzęk i dyskomfort. Dolegliwości mają zazwyczaj niewielkie nasilenie, nie utrudniają codziennego funkcjonowania i przechodzą samoistnie w ciągu 2-3 tygodni.

Efekty i rekonwalescencja

Proces rekonwalescencji po zabiegu laserowym jest bardzo krótki. Pacjent po zabiegu jest w pełni samodzielny i może swobodnie iść do domu, choć w dzień zabiegu nie powinien prowadzić samochodu. Powrót do codziennych czynności jest możliwy bezpośrednio po zabiegu. Niewielkie dolegliwości bólowe, obrzęk i drobne siniaki ustępują samoistnie w ciągu 1-2 tygodni. W późniejszym okresie może się pojawić przez kilka tygodni niewielki dyskomfort, uczucie pociągania wzdłuż zamykanej żyły – jest to objaw prawidłowego zamykania się i zanikania żyły, a objawy te ustępują samoistnie. Dla szybkiej rekonwalescencji i jak najmniejszych dolegliwości pooperacyjnych konieczna jest dobra współpraca z pacjentem i przestrzeganie zaleceń np. stosowanie pończoch uciskowych.

 

Zabieg laserowy usuwa przyczynę powstania żylaków, pajączków naczyniowych. W niektórych przypadkach jest wystarczający, najczęściej jednak dla pełnego efektu terapeutycznego i estetycznego konieczne jest połączenie go z innymi metodami np. miniflebektomią lub skleroterapią. 

Jak przygotować się do zabiegu?

Zabieg laserowego usuwanie żylaków najczęściej nie wymaga specjalnego przygotowania. Zwykle nie ma konieczności wykonywania żadnych badań laboratoryjnych, ani modyfikowania dawkowania przewlekle przyjmowanych leków. Ewentualna konieczność wykonania badań czy zmiany leczenia w okresie okołooperacyjnym jest ustalana w czasie konsultacji kwalifikującej do zabiegu. 

Jak należy postępować po laserowym usuwaniu żylaków?

Zastosowanie się do zaleceń lekarza po ablacji laserowej wpływa na skuteczność i bezpieczeństwo przeprowadzonego zabiegu. Bezpośrednio po zabiegu na nogę zakładana jest pończocha uciskowa, którą należy nosić przez dobę bez przerwy, a następnie przez 7-14 dni tylko w ciągu dnia. W większości przypadków konieczne jest również stosowanie standardowych zastrzyków przeciwzakrzepowych, które zabezpieczają pacjenta przed powikłaniami zakrzepowymi. 

Laserowe usuwanie żylaków w ciąży

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety. Niestety hormony żeńskie, które w ciąży odgrywają szczególną rolę, negatywnie wpływają na układ żylny. W czasie ciąży często pojawiają się po raz pierwszy lub nasilają wcześniej występujące objawy niewydolności żylnej. Ciąża jest przeciwwskazaniem do jakichkolwiek zabiegów na układzie żylnym – pozostaje leczenie zachowawcze i obserwacja. Warto mieć na uwadze, że znaczna część niekorzystnych zmian, żylaków, obrzęków, samoistnie zmniejsza się lub ustępuje w ciągu kilku miesięcy po porodzie. Dlatego też z planowaniem leczenia po ciąży warto trochę poczekać.

 

Kobiety planujące ciążę, które odczuwają dolegliwości związane z przewlekłą niewydolnością żylną – uczucie ciężkości nóg, obrzęki, żylaki czy pajączki, powinny odbyć konsultację flebologiczną jako element przygotowania do zajścia w ciążę. Pozwala to ocenić wydolność układu żylnego i przeprowadzić niezbędne leczenie jeszcze przed zajściem w ciążę, a tym samym uchronić się przed nasileniem objawów i dolegliwości w czasie trwania samej ciąży.

Ile kosztuje laserowe usuwanie żylaków?

Koszt takiego zabiegu w gabinecie flebologicznym dr Leśniaka FLEBETICA mieści się w granicach 3000-6500 zł. Całkowita cena zależy przede wszystkim od ilości niewydolnych żył pniowych oraz od stadium zaawansowania choroby. Gdy istnieją wskazania do laserowego usuwania żylaków na obydwu nogach, zdecydowanie korzystniejsze cenowo dla pacjenta jest wykonanie procedury na obydwu nogach jednocześnie. Do powyższej kwoty należy doliczyć koszt obowiązkowej konsultacji flebologicznej kwalifikującej do zabiegu – 200 zł. Zabieg laserowy jest najczęściej elementem tzw. zabiegów hybrydowych w czasie których oprócz ablacji laserowej przeprowadzana jest również zabieg miniflebektomii lub skleroterapia. Dlatego też koszt całego zabiegu ustalany jest indywidualnie w czasie konsultacji flebeologicznej kwalifikującej do zabiegu.

Laserowe usuwanie żylaków we Wrocławiu i Polanicy-Zdrój

Zabieg laserowego usuwania żylaków wykonujemy w dwóch lokalizacjach: we Wrocławiu (Bielany) oraz Polanicy-Zdrój.