Do flebologa bardzo często trafiają pacjenci w zaawansowanych stanach chorobowych, gdy dolegliwości utrudniają już codzienne funkcjonowanie. W przypadku żylaków warto postawić na prewencję – wykluczenie szeregu negatywnych czynników środowiskowych sprawi, że opóźnimy lub całkowicie wykluczymy pojawienie się nieprawidłowości. Z jakimi problemami koniecznie udać się do lekarza?
Kim jest flebolog?
Jest to specjalista zajmujący się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem chorób żył. Na konsultację warto zgłosić się w przypadku zauważenia u siebie oznak niewydolności żylnej. W przypadku osób predysponowanych do powstawania żylaków, z rodzinną historią przewlekłej niewydolności żylnej, rutynowe kontrole powinny stać się nawykiem, podobnie jak badania okresowe.
Wskazania do wizyty u flebologa
Symptomy, które powinny skłonić pacjenta do odwiedzenia flebologa, to:
- żylaki,
- pajączki,
- uczucie ciężkości i obrzęki podudzi/stóp,
- bóle nóg,
- nocne skurcze łydek,
- otwarte rany niewiadomego pochodzenia,
- zmiana koloru skóry, zasinienia podudzi/stóp,
- świąd.
W przypadku rodzinnego/genetycznego obciążenia problemami żylnymi – pacjent powinien znaleźć się pod opieką flebologa, nawet jeśli nie odczuwa żadnych dolegliwości i nie zauważa zmian na nogach. Dotyczy to zwłaszcza kobiet planujących ciążę. Wczesne wykrycie patologicznych zmian pozwala zapobiec problemom w czasie ciąży i połogu.
Jak przygotować się do wizyty u flebologa?
Wizyta u flebologa nie wymaga specjalnego przygotowania się do badania. Ponieważ lekarz będzie badał nogi pacjenta, warto włożyć niekrępujące ruchów ubrania, które łatwo założyć i zdjąć. Należy przygotować też listę przyjmowanych leków oraz dokumentację medyczną, jeżeli jesteśmy w trakcie leczenia.
Oto kilka ważnych kroków, które pomogą Ci maksymalnie wykorzystać czas spędzony w gabinecie:
- Zastanów się nad swoimi dolegliwościami – kiedy występują, jaki mają charakter, kiedy się nasilają, czy jest coś, co przynosi ulgę? Twoje słowa są kluczowe do postawienia dokładnej diagnozy. Opisz swoje dolegliwości tak dokładnie, jak to tylko możliwe, zwróć uwagę na okoliczności, w jakich się pojawiają.
- Przemyśl czego oczekujesz po wizycie – bardziej zależy Ci na zmniejszeniu konkretnych objawów czy poprawie estetyki? A może przychodzisz, żeby się przebadać profilaktycznie i tylko wykluczyć problemy zdrowotne?
- Przygotuj informacje o swoim stanie zdrowia – o przebytych zabiegach, chorobach przewlekłych, przyjmowanych lekach i alergiach. Jeśli dysponujesz wynikami poprzednich badań, wypisami ze szpitala itp. postaraj się przynieść je na wizytę.
- W czasie wizyty pytaj o wszystko, co Ci przyjdzie do głowy – upewnij się, że rozumiesz, na czym polega Twój problem zdrowotny i jakie są możliwości terapeutyczne. Dokładne zrozumienie choroby i przebiegu planowanego leczenia jest absolutnie kluczowe dla skutecznego leczenia oraz Twojego komfortu. Masz wątpliwości, pytaj. Pytania warto spisać przed wizytą na kartce.
- Wybierz wygodne ubranie – do badania konieczne jest odsłonięcie całych nóg od pachwin do stóp. Dla zachowania pełnego komfortu mamy w gabinecie dostępne jednorazowe ubrania i klapki.
Jak wygląda badanie u flebologa?
Na początku wizyty specjalista flebolog przeprowadza wywiad lekarski – wypytuje o przebyte urazy, aktualne choroby, przyjmowane leki, styl życia czy obciążenia genetyczne. Następnie przystępuje do badania pacjenta. Do rozpoznawania większości chorób żylnych zwykle wystarczy badanie fizykalne – lekarz ogląda dokładnie nogi, dotyka zmienione chorobowo miejsca, sprawdza reakcję żył na ucisk. Następnie przeprowadzane jest badanie ultrasonograficzne – USG Doppler kończyn dolnych (tzw. przepływy). Pozwala to na dokładne określenie lokalizacji problemu, stopnia zaawansowania zmian oraz dobranie najlepszej metody leczenia.
Profilaktyka żylaków
Profilaktyka żylaków powinna być stosowana przede wszystkim przez osoby z grup podwyższonego ryzyka: obciążone genetycznie, starszych, kobiety w ciąży. Czasami wystarczy skorygować swoje nawyki, aby zmniejszyć ryzyko problemów żylnych. Oto najważniejsze zasady:
- postaw na aktywność fizyczną – szczególnie przy siedzącym lub stojącym trybie pracy. Bezruch przeciąża układ żylny, dlatego dobrze zrobić sobie krótką przerwę, rozruszać stopy, napinać i rozluźniać łydki, przejść się po schodach, a po pracy postawić na spacer, rower lub lekki trening.
- zadbaj o prawidłową masę ciała – każdy nadprogramowy kilogram stanowi obciążenie dla naszego organizmu.
- unikaj wysokich temperatur – przede wszystkim tych w postaci długich, gorących kąpieli, sauny czy nadmiernej ekspozycji słonecznej.
- noś ubrania we właściwym rozmiarze – ten punkt może zabrzmieć nieco kontrowersyjnie. Trzeba sobie jednak uświadomić, że noszenie zbyt ciasnych ubrań uniemożliwia prawidłowe krążenie krwi, przez co wzrasta ryzyko wystąpienia objawów niewydolności żylnej.
- noś wygodne obuwie – obuwie na wysokim obcasie upośledza fizjologiczny ruch stopy w czasie chodzenia.
Jeżeli na Twoich nogach pojawiły się pierwsze symptomy rozwijających się żylaków, pajączków lub inne niepokojące objawy, nie zwlekaj z wizytą u flebologa. W klinice Flebetica konsultacji udzielają doświadczeni specjaliści z dziedziny chirurgii ogólnej i naczyniowej. Zapraszamy!