Flebolog - konsultacje

Umów się na wizytę u lekarza specjalisty

Grube żyły i drobne pajączki widoczne pod skórą, jak też uczucie ciężkości nóg, to pierwsze sygnały, które mogą świadczyć o pogłębiającej się wraz z wiekiem niewydolności żylnej. Żylaki są już jednoznacznym objawem choroby i wymagają podjęcia interwencji medycznej. Tymczasem według szacunków zmaga się z nimi ponad 40% kobiet i przeszło 30% mężczyzn powyżej 60. roku życia. Do jakiego lekarza udać się z żylakami? Kto leczy żylaki? Na czym polega konsultacja flebologiczna? Kiedy i dlaczego warto się na nią zdecydować? Wyjaśniamy.

Przewlekła choroba żylna a konsultacja flebologiczna

Przewlekła choroba żylna budzi skojarzenia głównie z nieestetycznym wyglądem, ale jej konsekwencje wykraczają daleko poza sferę estetyki. Jest to choroba postępująca i nieleczona może doprowadzić do tyleż uciążliwych, co groźnych powikłań. Wśród objawów niewydolności żylnej wymienia się przede wszystkim:

  • występowanie na nogach żylaków i pajączków (teleangiektazji),
  • uczucie ciężkości/rozpierania i dyskomfort w podudziach,
  • obrzęki podudzi,
  • świąd/pieczenie/mrowienie – zwykle w okolicy kostek,
  • przebarwienia skóry i wypryski zlokalizowane przy kostkach.

Przy podejrzeniu przewlekłej choroby żylnej lub innych schorzeń układu naczyniowego  konieczna jest konsultacja flebologiczna. W czasie takiej konsultacji przeprowadzamy wywiad lekarski, badanie fizykalne oraz badanie USG Doppler przepływów w żyłach kończyn dolnych. W razie stwierdzenia nieprawidłowości wspólnie z pacjentem planujemy dalsze postępowanie i terapię z wykorzystaniem nowoczesnych, mało obciążających metod leczniczych.

flebolog wrocław

 

Odpowiadamy na wszelkie pytania i wątpliwości – wierzymy, że dobry kontakt z pacjentem i właściwe rozumienie choroby jest kluczem do skutecznego leczenia. Stawiamy na profesjonalizm, ale za równie istotną uznajemy otwartość, dlatego staramy się wyjaśnić każdą procedurę w sposób zrozumiały dla osób, które nie posługują się żargonem medycznym. Takie podejście sprawia, że nasi pacjenci podchodzą do proponowanych zabiegów bez niepotrzebnych obaw.

Konsultacja flebologiczna dla kobiet w ciąży/planujących ciążę

Uczucie ciężkości nóg, bóle, obrzęki i żylaki to objawy niewydolności żylnej, które potrafią skutecznie uprzykrzyć w szczególności okres ciąży i połogu. Z biegiem lat nieleczone objawy nasilają się, powodując znaczne pogorszenie estetyki nóg. Zmiany hormonalne i funkcjonalne, jakie zachodzą w organizmie kobiety w czasie ciąży, są bardzo częstym czynnikiem wywołującym pierwsze objawy choroby żył, a dodatkowo zwiększają u ciężarnych ryzyko powikłań zakrzepowych. Dlatego we Flebetice zachęcamy przyszłe mamy do skorzystania z konsultacji flebologicznej dla kobiet w ciąży.

Ocena funkcjonowania układu żylnego jest szczególnie zalecana nie tylko ciężarnym, ale wszystkim pacjentkom planującym zajście w ciążę, u których już występują objawy przewlekłej niewydolności żylnej (uczucie ciężkości nóg, pajączki, żylaki) oraz osobom ze skłonnością genetyczną, jeśli choroba została stwierdzona u innych członków ich rodziny – rodziców, dziadków, rodzeństwa.

W czasie konsultacji flebologicznej we Flebetice oprócz badania lekarskiego oraz badania USG Doppler przepływów w żyłach kończyn dolnych przeprowadzamy analizę ryzyka wystąpienia przewlekłej niewydolności oraz zakrzepicy żylnej. Udzielamy odpowiedzi m.in. na pytania:

  • Jakie zmiany mogą zajść w układzie żylnym i czego spodziewać się w okresie ciąży oraz połogu?
  • Które objawy są naturalne, a kiedy należy podjąć leczenie?
  • Jak zapobiegać wystąpieniu objawów i potencjalnym powikłaniom okołoporodowym?
  • Czym jest zakrzepica żylna i jak jej zapobiegać?
  • Jak postępować, jeśli w ciąży dojdzie do powstania żylaków?

W przypadku stwierdzenia rozwoju objawów niewydolności żylnej pomagamy radzić sobie z nimi w okresie ciąży i połogu, a w razie konieczności zaplanować skuteczne, mało inwazyjne i – co najważniejsze – bezpieczne leczenie dla kobiety ciężarnej oraz karmiącej piersią.

Flebolog – lekarz od żył i żylaków. Czym się zajmuje?

Konsultacji flebologicznych w naszej klinice udziela wykwalifikowany flebolog, czyli lekarz, który kompleksowo zajmuje się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób układu żylnego. Flebologia, uznawana za dziedzinę interdyscyplinarną, nie została jeszcze wyodrębniona jako oddzielna specjalizacja lekarska. Dlatego flebolog – lekarz od krążenia żylnego – najczęściej jest formalnie specjalistą w dziedzinie chirurgii ogólnej, chirurgii naczyń czy chorób wewnętrznych, ale posiada szczegółową wiedzę dotyczącą niewydolności żylnej i związanych z nią chorób. W klinice Flebetica wiedza ta jest poparta wieloletnim doświadczeniem klinicznym naszego personelu, który od wczesnych etapów kariery medycznej skupia się przede wszystkim na chirurgii naczyń. Flebologia to nasza specjalizacja.

Flebologia – dziedzina nauki o chorobach żył

Współczesna flebologia pozwala wnikliwie i wielostronnie spojrzeć na choroby żył, co jest możliwe m.in. dzięki zaawansowanym technikom diagnostyki obrazowej oraz innowacyjnym zabiegom, które wykazują wysoki stopień skuteczności wiążą się z niskim ryzykiem powikłań. Istotną zaletę tak wąskiej specjalizacji jak flebologia stanowi indywidualne podejście do każdego przypadku medycznego, od początku nakierowane na rozwiązanie konkretnego problemu.

flebologia wrocław

 

W obszarze zainteresowania lekarza flebologa mieszczą się nie tylko żylaki i pajączki na nogach, ale również żylaki występujące w innych, mniej typowych lokalizacjach, np. przy odbycie (hemoroidy), przy macicy u kobiet, a także przy powrózku nasiennym u mężczyzn. Konsultacja flebologiczna jest też pierwszym krokiem, jaki należy podjąć, by wyleczyć owrzodzenia żylne (owrzodzenia podudzi), miażdżycę oraz zakrzepicę żył głębokich i powierzchniowych. Z takimi problemami najlepiej udać się bezpośrednio do lekarza, który w codziennej pracy skupia się właśnie na schorzeniach związanych z funkcjonowaniem układu żylnego.

Konsultacja u lekarza flebologa a leczenie żylaków

Metody leczenia uzgadniane z pacjentem podczas konsultacji flebologicznej są bardzo zróżnicowane i mocno sprzężone z nowatorskimi technologiami, które w ostatnich latach zyskują na znaczeniu w medycynie. Specjaliści od żył w pierwszej kolejności starają się wdrożyć jak najmniej inwazyjne procedury, możliwe do przeprowadzenia w trybie ambulatoryjnym, czyli bez konieczności hospitalizacji.

Chodzi przede wszystkim o skleroterapię (zamykanie naczyń podawanym dożylnie środkiem chemicznym) czy klejenie żylaków (przez iniekcję i wprowadzenie do światła naczyń specjalnego kleju do żył). Jeśli te metody okazują się nieskuteczne lub niemożliwe do zastosowania, do dyspozycji lekarzy są jeszcze inne techniki, np. ablacja mechanochemiczna metodą ClariVein, a także termoablacja laserowa. W ostateczności flebolodzy sięgają po rozwiązania klasycznej chirurgii naczyniowej, takie jak operacyjne usuwanie żylaków.

W razie wystąpienia niepokojących objawów, których źródłem mogą być nieprawidłowości w funkcjonowaniu naczyń, do poradni flebologicznej warto zapisać się jak najwcześniej. Choroby układu żylnego stanowią bowiem bardzo duże zagrożenie dla zdrowia, a im bardziej są zaawansowane, tym większe staje się ryzyko, że doprowadzą do zatoru bądź zakrzepu.

Konsultacje flebologiczne we Flebetice. Gdzie przyjmujemy?

Nasi specjaliści oferują konsultację flebologiczną w czterech lokalizacjach: Wrocław (Bielany), Polanica-Zdrój i Kłodzko. Do flebologa można zarejestrować się osobiście lub telefonicznie od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00–16.00 pod numerem odpowiadającym danej placówce (szczegóły w zakładce Gabinety). Wstępna konsultacja flebologiczna, obejmująca badanie USG żył kończyn dolnych oraz ustalenie indywidualnego planu leczenia na podstawie wywiadu przeprowadzonego z pacjentem, kosztuje 300 złotych (cena nieznacznie się różni w zależności od wybranej placówki). Więcej informacji można uzyskać podczas rozmowy rejestracyjnej.

konsultacja flebologiczna wrocław
konsultacja flebologiczna dla kobiet w ciąży wrocław