Usuwanie żylaków – zabieg wykonywany ze względów estetycznych czy zdrowotnych?

Żylaki wpływają niekorzystnie na wygląd nóg, a im są większe, tym trudniej je ukryć – zwłaszcza latem. Widoczne na nogach zmiany to jednak nie tylko defekt estetyczny, ale przede wszystkim objaw postępującej choroby – przewlekłej niewydolności żylnej. Usunięcie żylaków to zabieg leczniczy, a poprawa estetyki nóg jest dodatkową korzyścią.

Żylaki – problem nie tylko estetyczny

Żylaki to bardzo powszechnie występująca patologia układu naczyniowego. Częstość ich występowania jest dwukrotnie większa wśród kobiet, jednak zgłaszają się one z tego powodu do lekarza kilkukrotnie częściej niż mężczyźni. Główną przyczyn tego stanu rzeczy są oczywiście względy estetyczne, szczególnie istotne dla przedstawicielek płci żeńskiej.

Z medycznego punktu widzenia kwestia wyglądu jest jednak małą niedogodnością w porównaniu z długotrwałymi skutkami zdrowotnymi. Występowanie żylaków świadczy o przewlekłej niewydolności żylnej kończyn dolnych. Wraz z upływem czasu pojawiają się obrzęki podudzi, uczucie ciężkości, skurcze, dolegliwości bólowe i przebarwienia, a w bardziej zaawansowanych postaciach choroby – zmiany troficzne, a nawet owrzodzenia skóry. Podjęcie leczenia na wczesnych etapach choroby daje szansę na poprawę jakości życia i zminimalizowanie ryzyka wystąpienia powikłań w przyszłości.

Kiedy konieczne jest usuwanie żylaków?

Ze względów zdrowotnych osoby z wrodzoną predyspozycją do powstawania żylaków powinny być pod stałą kontrolą flebologa, który w odpowiednim momencie zaleci rozpoczęcie celowanej terapii. Obecność żylaków stanowi, w znakomitej większości przypadków, wskazanie do leczenia zabiegowego. Drobne, izolowane żylaki można leczyć metodą skleroterapii lub miniflebektomii, jednak żylaki powstałe w wyniku niewydolności żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej powinny zostać poddane bardziej zaawansowanym zabiegom.

Nowoczesne metody usuwania żylaków nóg – laser i skleroterapia

Dzięki rozwojowi chirurgii naczyniowej pacjenci mają dziś do wyboru wiele małoinwazyjnych metod leczniczych. Wśród nich najczęściej stosowaną jest laserowe usuwanie żylaków metodą EVLT (ang. EndoVenous Laser Treatment). Ablacja laserowa polega na zamknięciu niewydolnej żyły przy wykorzystaniu energii świetlnej pochodzącej z sondy laserowej. Po takim zabiegu wyłączona z krążenia żyła obkurcza się, włóknieje i stopniowo zanika.

Technika laserowa umożliwia zamknięcie żył pniowych, które są bezpośrednią przyczyną powstania żylaków. Dla całkowitego pozbycia się widocznych żylaków konieczne jest zazwyczaj rozszerzenie zabiegu o inne sposoby leczenia – skleroterapię lub miniflebektomię. 

Chcesz uporać się z żylakami? Potrzebujesz profesjonalnej diagnostyki? Zaufaj doświadczeniu specjalistów, umów wizytę we Flebetice i postaw na usuwanie żylaków w trybie chirurgii jednego dnia!

Scroll to Top