Metody leczenia hemoroidów

Choroba hemoroidalna wciąż stanowi krępującą przypadłość, która negatywnie wpływa na jakość życia wielu osób. Tymczasem istnieje wiele skutecznych metod leczenia hemoroidów, które pozwalają na wyeliminowanie tego problemu i towarzyszących mu dolegliwości. Wybór odpowiedniego sposobu leczenia uzależniony jest od stopnia zaawansowania choroby i nasilenia dolegliwości, a także od indywidualnych preferencji pacjenta.

Jak powstają hemoroidy?

Hemoroidy to prawidłowe struktury anatomiczne występujące w kanale odbytu u wszystkich ludzi. Budową przypominają małe poduszeczki zbudowane ze splotów naczyń krwionośnych. Zwiększone ciśnienie krwi panujące w naczyniach budujących hemoroidy powodują ich stopniowe powiększanie się, co wywołuje objawy choroby hemoroidalnej. Najczęściej wpływają na to przewlekłe zaparcia, biegunki, siedzący tryb życia, ciąża czy wzmożona aktywność fizyczna. Choroba hemoroidalna w znacznym stopniu obniża komfort codziennego funkcjonowania, powodując przykre dolegliwości: krwawienia, wypadanie hemoroidów poza kanał odbytu, świąd i pieczenie okolicy odbytu, dyskomfort związany z wypróżnianiem. Dlatego już pierwsze objawy hemoroidów, powinny skłonić nas do konsultacji proktologicznej i wdrożenia odpowiedniego leczenia, które umożliwi wyeliminowanie problemu.

Leczenie hemoroidów – metody

Istnieje wiele metod usuwania hemoroidów, a terapie wykorzystują różne sposoby eliminacji problemu w zależności od stopnia zaawansowania choroby i nasilenia dolegliwości. W przypadku hemoroidów 1. stopnia niekiedy wystarczające okazać się może leczenie zachowawcze choroby hemoroidalnej, polegające na regulacji rytmu wypróżnień, stosowaniu odpowiedniej diety (wprowadzenie potraw i produktów bogatych w błonnik). Dodatkowo zastosowane mogą być leki wspomagające.

W przypadku zabiegowego leczenia guzków krwawniczych wykorzystywane są zazwyczaj nowoczesne metody małoinwazyjne, które cechuje zdecydowanie krótszy okres rekonwalescencji. Należy tutaj wspomnieć przede wszystkim o skleroterapii i laserowym leczeniu hemoroidów. Zabiegi te wykonywane są w warunkach ambulatoryjnych, pozwalają uzyskać bardzo dobre wyniki leczenia i są przy tym obarczone niewielkiem ryzykiem powikłań. Do innych metod zaliczamy opaskowanie metodą Barrona (określanym również jako „gumkowanie”).

Hemoroidy w bardzo zaawansowanej postaci mogą wymagać leczenia operacyjnego, czyli chirurgicznego wycięcia. Wśród operacyjnych metod usuwania guzków krwawniczych należy wymienić klasyczną metodę Milligana-Morgana oraz Fergusona.

Skleroterapia hemoroidów

Skleroterapia hemoroidów należy do nowoczesnych metod leczenia hemoroidów i polega ostrzyknięciu powiększonego guzka specjalnym preparatem. Środek obliterujący wykorzystywany podczas zabiegu podawany jest w formie bezpośrednich zastrzyków. Igłę wkłuwa się powyżej linii grzebieniastej, w miejscu gdzie nie ma receptorów czuciowych, dzięki czemu zabieg niesie ze sobą niewielkie dolegliwości bólowe. Podczas procedury skleroterapii pojawić się może uczucie dyskomfortu i rozpierania w okolicy odbytu. Zabieg skleroterapii hemoroidów przeprowadzany jest ambulatoryjnie, dzięki czemu pacjent po przeprowadzonym zabiegu może opuścić placówkę i wrócić do normalnego funkcjonowania. Skleroterapia hemoroidów jest niemal bezbolesnym i bezpiecznym zabiegiem, pozwalających na skuteczne leczenie hemoroidów w ich wczesnym stadium zaawansowania.

Zabieg skleroterapii hemoroidów polega na podśluzówkowym wstrzyknięciu środka obliterującego (polidokanolu), do każdego, patologicznie powiększonego guzka krwawniczego. W efekcie dochodzi do częściowego zwłóknienia tkanki hemoroidalnej, obkurczenia się guzka i powrotu do prawidłowych rozmiarów. W trakcie jednego zabiegu środek obliterujący można wstrzyknąć do wszystkich powiększonych guzków krwawniczych. Proces obkurczania się hemoroidów po zabiegu trwa dość długo, dlatego pełny efekt leczenia obserwuje się po ok. 6 tygodniach.

Zalety skleroterapii hemoroidów:

 • zabieg w trybie ambulatoryjnym – nie wymaga pobytu w szpitalu,
 • niewielkie dolegliwości i dyskomfort,
 • krótki czas zabiegu (ok. 15 minut),
 • wysoka skuteczność i bezpieczeństwo,
 • szybki powrót do codziennej aktywności,
 • możliwość ostrzyknięcia wszystkich guzków krwawniczych podczas jednego zabiegu,

Podejrzewając u siebie chorobę hemoroidalną, warto udać się do proktologa, który na podstawie konsultacji i badania anoskopowego określi stopień zaawansowania zmian guzków krwawniczych oraz dobierze optymalną metodę leczenia. 

Laserowe usuwanie hemoroidów (LHP)

Laserowe usuwanie hemoroidów (LHP) stanowi najnowocześniejszą i bardzo skuteczną metodę leczenia choroby hemoroidalnej przy użyciu lasera o długości fali 1470 nm. Zabieg z użyciem lasera wykonywany jest zazwyczaj w trybie ambulatoryjnym i w znieczuleniu miejscowym – nie wymaga pobytu w szpitalu ani narkozy. W czasie zabiegu odczuwany jest pewien dyskomfort i niewielkie dolegliwości bólowe. Niemniej jednak po zakończeniu zabiegu można wrócić do normalnego funkcjonowania i wykonywania codziennych czynności.

Laserowe usuwanie żylaków odbytu (LHP) polega na nakłuciu i wprowadzeniu do wnętrza guzka krwawniczego radialnego włókna laserowego. Emitowane światło laserowe o długości fali 1470nm doprowadza do obkurczania się tkanki hemoroidalnej i zmniejszenia guzków krwawniczych do normalnych rozmiarów. Przeprowadzenie procedury zakłada niezależne oddziaływanie na poszczególne kolumny hemoroidalne, dzięki czemu możliwe jest zrekonstruowanie naturalnej anatomii odbytu. Cała procedura trwa około 30-45 minut. Proces obkurczania się tkanki hemoroidalnej następuje nie tylko podczas zabiegu, ale również przez kilka tygodni po zabiegu. Na pełny efekt leczenia trzeba więc poczekać ok. 6 tygodni. Po zabiegu pojawić się może obrzęk operowanej okolicy oraz niewielkie podkrwawienie.

Zaletami laserowego usuwania hemoroidów (LHP) jest:

 • zabieg w trybie ambulatoryjnym – nie wymaga pobytu w szpitalu,
 • niewielkie dolegliwości w czasie zabiegu,
 • krótki czas zabiegu (ok. 30-45 minut),
 • wysoka skuteczność i bezpieczeństwo,
 • szybki powrót do codziennej aktywności,
 • możliwość leczenia wszystkich guzków krwawniczych podczas jednego zabiegu,

Decyzję o kwalifikacji do zabiegu podejmuje lekarz proktolog podczas wizyty konsultacyjnej. Kwalifikacja do zabiegu dokonywana jest na podstawie wyników badań oraz ogólnego stanu pacjenta.

Metoda Barrona (gumkowanie hemoroidów)

Gumkowanie hemoroidów to zabieg, podczas którego do odbytu wprowadzany jest niewielki przyrząd zwany ligatorem. Podczas procedury zabiegowej na zasadzie podciśnienia hemoroid jest zasysany do wnętrza ligatora. Następnie na szyjkę guzka krwawniczego zakładana jest gumkowana opaska, której zadaniem jest odcięcie dopływu krwi do żylaka odbytu. W efekcie zabiegu dochodzi do niedokrwienia, a następnie obumarcia hemoroida.

Chirurgiczne wycięcie hemoroidów

Operacyjne leczenie hemoroidów metodą Milligana-Morgana lub Fergusona polega na chirurgicznym wycięciu hemoroidów, a następnie zeszyciu powstałych ran lub pozostawieniu ich do samoistnego wygojenia. Zabiegi te są obecnie zarezerwowane dla najbardziej zaawansowanych stanów, kiedy metody małoinwazyjne są nieskuteczne, bądź technicznie niemożliwe do wykonania. Zabiegi te wymagają hospitalizacji, a proces rekonwalescencji jest nieporównywalnie dłuższy.

Bibliografia:

Obcowska A., Kołodziejczak M., „Choroba hemoroidalna – współczesne poglądy na temat etiopatogenezy oraz metody leczenia. Przegląd piśmiennictwa”, Nowa Med 2016; 2

Zaorski J., „Leczenie żylaków goleni i odbytu za pomocą wstrzykiwań dożylnych”, Med Warsz 1930; 14

Ciesielski P., Kołodziejczyk M., Kucharczyk A., Diuwe P., „Standardy leczenia choroby hemoroidalnej w Europie i Stanach Zjednoczonych”, Nowa Med. 2021; 28 (2)

Scroll to Top

Gabinety kliniki flebologii

Bielany Wrocławskie (Wrocław)

ul. Sosnowa 28/2

Telefon

+48 739 975 982

Polanica-Zdrój

Specjalistyczne Centrum Medyczne SA
ul. Jana Pawła II 2

Telefon

(74) 862-12-59

Kłodzko

ProDiagno
ul. Harcerzy 1

Telefon

+48 692 694 695