Skleroterapia jest to małoinwazyjna metoda usuwania żylaków i pajączków naczyniowych, chętnie wybierana przez lekarzy i polecana Pacjentom w każdym wieku. Jak długo trwa okres gojenia się nogi po skleroterapii? Jakie są zalecenia po zabiegu?
Skleroterapia – ostrzykiwanie żylaków
Skleroterapia, nazywana również ostrzykiwaniem lub obliteracją żylaków, to nowoczesna metoda leczenia żylaków. Zabieg polega na wstrzyknięciu do poszerzonych żył (żylaków, pajączków) leku, który powoduje ich obkurczenie się, stopniowe zwłóknienie i zanik.
Skleroterapia jest zabiegiem krótkim (30-40 minut) i wykonywanym w trybie ambulatoryjnym, nie wymaga hospitalizacji. Stosuje się ją zarówno jako samodzielną metodę leczenia żylaków, jak również jako uzupełnienie innych zabiegów (np. ablacji laserowej EVLT).
W zależności od rodzaju i rozległości leczonych zmian naczyniowych, cały proces skleroterapii wymaga najczęściej serii (ok. 2-4) zabiegów w odstępach co 1-4 tygodnie.
Ile trzeba czekać na efekty skleroterapii?
Bezpośrednio po zabiegu należy spodziewać się niewielkiego zaczerwienienia i zasinienia okolicy poddanej zabiegowi, co ustępuje samoistnie w ciągu kilku dni. W zależności od średnicy i stopnia obkurczenia się żyły proces wchłaniania się naczyń trwa ok. 3-6 miesięcy. Po skleroterapii, wzdłuż zamykanych naczyń powstają przebarwienia, których wchłanianie może zająć nawet kilkanaście miesięcy. W zależności od predyspozycji pacjenta i rodzaju zamykanych naczyń, w niektórych przypadkach, część przebarwień może pozostać na stałe.
Czas gojenia się nogi po zabiegu jest przede wszystkim uzależniony od średnicy żyły, stopnia zaawansowania żylaków, jak również indywidualnych predyspozycji organizmu Pacjenta. Leczenie żylaków tym sposobem wymaga nieco cierpliwości, jednak w znakomitej większości przypadków daje bardzo dobre rezultaty.
Skleroterapia – zalecenia po zabiegu
Pacjent po zabiegu na żylaki może powrócić do codziennych aktywności – musi jedynie przestrzegać kilku zaleceń.
Bezpośrednio po wykonanym zabiegu zakładane są pończochy uciskowe, a czasem dodatkowo opatrunek z gazy i bandaża. Wskazane jest noszenie opatrunku uciskowego/pończoch przez 24-48 godzin bez przerwy, a następnie przez 7-14 dni, tylko w ciągu dnia. W zależności od rozległości i rodzaju zamykanych naczyń, zalecenia te są modyfikowane i indywidualnie dopasowywane dla każdego Pacjenta.
Przez miesiąc po zabiegu nie należy korzystać z sauny, zażywać gorących kąpieli ani opalać się.
W pierwszych dniach po zabiegu może wystąpić niewielkie zaczerwienienie i miejscowa bolesność. Pomocne są wówczas zimne okłady oraz ogólnodostępne środki przeciwbólowe/przeciwzapalne np. Ibuprom. W razie pojawienia się obrzęku kończyny lub innych niepokojących zmian należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym. Szczegółowe zalecenia po wykonanej skleroterapii są ustalane indywidualnie z każdym pacjentem w czasie wizyty kwalifikacyjnej.
Centrum Flebetica oferuje Pacjentom z problemem żylaków ich skuteczne, bezinwazyjne i bezpieczne usuwanie za pomocą skleroterapii. Zapraszamy na konsultację z naszymi specjalistami. Zabiegi skleroterapii wykonywane są przez doświadczonych specjalistów chirurgii ogólnej i naczyniowej.