Żylaki nóg stanowią kliniczny objaw przewlekłej choroby żylnej, określanej również jako przewlekła niewydolność żylna. Nieestetyczne zmiany często są powodem dyskomfortu zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Skąd się biorą żylaki na nogach? Jak wyglądają? W jaki sposób leczyć żylaki kończyn dolnych? Wyjaśniamy poniżej.

Co to są żylaki nóg?

Żylaki to nic innego jak poszerzone żyły, które powiększyły się wskutek podwyższonego ciśnienia krwi w ich świetle. Przyczyną tego stanu jest genetyczna lub nabyta niewydolność zastawek żył powierzchownych. W prawidłowych warunkach krew w żyłach kończyn dolnych płynie z mniejszych naczyń do większych i z dołu do góry, w kierunku serca. W przypadku niewydolności żylnej ten kierunek przepływu krwi ulega odwróceniu, krew cofa się i powoduje nadciśnienie żylne, które poszerza naczynia tworząc żylaki. Nadciśnienia żylnego nie należy w żaden sposób łączyć z nadciśnieniem tętniczym, które stanowi zupełnie inną jednostkę chorobową. 

Objawy żylaków na nogach – jak wyglądają łydki i uda?

Żylaki nóg obserwowane są najczęściej na podudziach, ale występują również na udach – są objawem przewlekłej choroby żylnej. Do innych typowych objawów tego schorzenia należą:

 • widoczne poszerzone żyły i tzw. pajączki naczyniowe,
 • obrzęki podudzi i stóp,
 • uczucie ciężkości, zmęczenia i bóle nóg nasilające się w ciągu dnia,
 • swędzenie, mrowienie,
 • skurcze mięśni.

Brak leczenia prowadzi stopniowo do nasilenia objawów. W zaawansowanym stadium choroby występują poza dokuczliwym bólem i obrzękami nóg, pojawiać mogą się również zmiany skórne, a nawet owrzodzenia. Żylaki stanowią również czynnik ryzyka powikłań zakrzepowo-zatorowych.

Przyczyny żylaków na nogach – co powoduje ich powstawanie?

Kluczowym czynnikiem odpowiadającym za występowanie żylaków na nogach są uwarunkowania genetyczne. Ryzyko pojawienia się żylaków na kończynach dolnych jest zdecydowanie większe w przypadku osób, u których żylaki występowały rodzinnie.

Do powstawanie żylaków na nogach przyczyniać mogą się również:

 • wiek – na powstawanie żylaków narażone są osoby po 40. roku życia, jednak zmiany na nogach mogą rozwinąć się również wcześniej,
 • płeć – żylaki nóg częściej występują u kobiet, co nie oznacza, że nie obserwuje się ich również u mężczyzn,
 • długotrwałe pozostawanie w pozycji stojącej lub siedzącej,
 • przebyta zakrzepica naczyń żylnych,
 • palenie papierosów,
 • niska aktywność fizyczna,
 • nadwaga i otyłość,
 • przyjmowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej,
 • przebyte ciąże –  żylaki na nogach w ciąży występują na skutek zmian hormonalnych i ucisku płodu na żyły miednicy.

Żylaki na nodze – jakie domowe sposoby mogą pomóc?

Ponieważ dolegliwości w przebiegu niewydolności żylnej są spowodowane cofaniem się krwi w kierunku podudzi i stóp, ulgę w dolegliwościach przynosi przede wszystkim odpoczynek z uniesionymi nogami. Objawy miejscowe żylaków kończyn dolnych łagodzą również chłodne okłady na nogi bądź moczenie nóg w zimnej wodzie. Należy unikać długotrwałej pozycji siedzącej lub stojącej – w czasie przerw w pracy należy w miarę możliwości spacerować. Wysokie temperatury otoczenia, opalanie, sauna, nasilają objawy i należy ich unikać.

Najbardziej sprawdzonym sposobem na łagodzenie objawów i zapobieganie obrzękom kończyn dolnych jest stosowanie wyrobów kompresyjnych takich jak podkolanówki i pończochy uciskowe. W niwelowaniu dolegliwości związanych z żylakami łydek i ud pomocne są również tabletki, które w swoim składzie zawierają składniki takie jak: diosminę, wyciąg z ruszczyka, hesperydynę, escynę i inne.

Jak usunąć żylaki na nogach? Leczenie metodą laserową

W przypadku zaobserwowania u siebie charakterystycznych objawów choroby żylnej i żylaków nóg, warto zdecydować się na konsultację specjalistyczną u flebologa. Wywiad i badanie fizykalne uzupełnione obowiązkowo o badanie USG Doppler pozwolą postawić właściwa diagnozę i zaproponować indywidualny plan leczenia. 

W przypadku występowania żylaków niezbędny może okazać się specjalistyczny zabieg. Zainteresowaniem pacjentów cieszy się przede wszystkim laserowe usuwanie żylaków – wewnątrznaczyniowa ablacja laserowa (z ang. EVLT – EndoVenous Laser Treatment) uzupełnione o skleroterapię lub miniflebektomię. Połączenie technik pozwala uzyskać najlepsze i najszybsze efekty.

Wszystkie zabiegi usuwania żylaków wykonywane są w trybie ambulatoryjnym (bez wizyty w szpitalu), w znieczuleniu miejscowym i pod ciągłą kontrolą USG. Cechują się wysoką skutecznością, krótkim okresem rekonwalescencji i niskim ryzykiem powikłań. 

Klinika Flebologii Flebetica oferuje Pacjentom z problemem żylaków nóg ich skuteczne, małoinwazyjne i bezpieczne leczenie metodą laserową. Zapraszamy na konsultacje – umów wizytę!