Zabiegi chirurgiczne

Umów się na wizytę u lekarza specjalisty

Oferowane zabiegi chirurgiczne

Przeprowadzamy zabiegi w trybie ambulatoryjnym i w ramach chirurgii jednego dnia. To dogodne rozwiązanie, zapewniające wysoki komfort leczenia. Oferujemy usługi prywatne, dzięki czemu umożliwiamy szybki dostęp do niezbędnych zabiegów chirurgicznych, w tym zaopatrywania ran pourazowych i leczenia opatrunkowego

Zabiegi chirurgiczne wykonywane w naszej klinice

  • Usuwanie znamion barwnikowych
  • Usuwanie zmian skórnych
  • Usuwanie włókniaków
  • Usuwanie tłuszczaków
  • Zaopatrywanie ran
  • Leczenie opatrunkowe

Usuwanie znamion barwnikowych 

Znamiona barwnikowe:

  • o niepewnym charakterze, 
  • stanowiące zwiększone ryzyko rozwoju nowotworu, 
  • rozpoznane jako przednowotworowe,
  • kwalifikuje się do wycięcia i badania histopatologicznego.

Usuwanie znamion barwnikowych to postępowanie standardowe i profilaktyczne. Skutecznie zapobiega  powstawaniu i rozprzestrzenianiu się komórek nowotworowych. 

 

Nie jest prawdą, że „rak boi się noża”. Faktyczne niebezpieczeństwo niesie ze sobą bagatelizowanie objawów. Zmiany skórne mogą przejść przemianę nowotworową pod wpływem czasu i niekorzystych czynników. Jeśli są ku temu wskazania, usunięcie znamienia wraz z odpowiednim marginesem tkanki, to najlepsze, co można zrobić. 

zabieg chirurgiczny

Rodzaje znamion barwnikowych

Znamiona barwnikowe (melanocytowe, tzw. pieprzyki) powstają w efekcie namnażania się komórek barwnikowych skóry, nazywanych melanocytami. Mogą mieć charakter wrodzony lub nabyty. Ich liczba na ciele zmienia się w ciągu całego życia. Występują w odcieniach od jasnobeżowych do ciemnobrązowych oraz szaroniebieskim. 

 

Większość znamion barwnikowych to łagodne ogniska namnożenia się melanocytów, czyli komórek barwnikowych skóry. Pod wpływem różnych czynników genetycznych i środowiskowych mogą zmienić charakter, stając się nowotworem złośliwym. Jeśli pieprzyk zmienił kolor, rozmiar, strukturę lub z innych przyczyn stał się niepokojący, wskazane jest badanie dermatoskopowe i w razie wskazań, profilaktyczne usunięcie chirurgiczne.  

Sprawdź rodzaje:

  • Łagodne znamiona barwnikowe – zwykłe pieprzyki o jednolitej strukturze, kolorycie i regularnym kształcie. 
  • Atypowe znamiona barwnikowe – asymetryczne, z nierównomiernie wypełnione barwnikiem, odróżniające się od innych pieprzyków.
  • Znamię błękitne – plamisto-grudkowe o charakterystycznym szaroniebieskim zabarwieniu.
  • Znamię Spitz – czerwono-siny lub czerwono-różowy pieprzyk, często otoczony mniejszymi znamionami (satelitami). Najczęściej pojawia się w wieku młodzieńczym. 
  • Znamię Suttona – jedno z częstszych znamion barwnikowych u dzieci, ma ciemny odcień i jest otoczone pierścieniem odbarwionej skóry.
  • Znamię Beckera – brązowa plama pokryta włoskami. Pojawia się przede wszystkim u mężczyzn w okresie wczesnego dzieciństwa.

Podejrzane znamiona barwnikowe

Znamiona barwnikowe u dzieci niosą niskie ryzyko rozwoju czerniaka, za wyjątkiem znamion olbrzymich, których średnica przekracza 20 cm. U osób w każdym wieku szczególnej uwagi wymagają plamy soczewicowate oraz znamiona barwnikowe atypowe, zwłaszcza gdy spełniają jedną z cech tzw. ABCDE czerniaka. 

ABCDE czerniaka:

A – asymetryczny kształt.

B – brzegi poszarpane, nierówne, rozlane.

C – czarny, czerwony, niejednolity kolor.

D – duży rozmiar (> 5 mm).

E – ewolucja, znamię wyraźnie zmienione.

Niepokojące są również znamiona barwnikowe, które swędzą, pieką, bolą, krwawią, z nadżerką lub objawami stanu zapalnego. Z takimi objawami, należy pilnie zgłosić się do lekarza. 

Usuwanie powierzchownych guzków skóry, włókniaków i tłuszczaków

Powierzchowne guzki w zakresie skóry i tkanki podskórnej, włókniaki i tłuszczaki to zmiany powstałe w wyniku nagromadzenia się komórek w tkance. W zdecydowanej większości przypadków są groźne. 

Usuwanie włókniaków

Włókniaki (fibroma) to łagodne zmiany nowotworowe, które występują w dwóch postaciach. 

  • Włókniaki miękkie – liczne drobne, workowate guzki, zlokalizowane często na skórze szyi, karku lub w pachwinach. 
  • Włókniaki twarde – pojedyncze brązowe guzki, z charakterystycznym przebarwieniem w części środkowej, przeważnie umiejscowiony na kończynach. 

Przyczyny powstawania włókniaków nie są do końca poznane. Powstawanie włókniaków twardych powiązuje się ze stanem zapalnym. Mogą być skutkiem ukąszenia owada lub nieprawidłowo wrastającego włosa. Z kolei miękkie włókniaki na szyi często pojawiają się z czasem pod wpływem pewnych czynników – ciąży, zaburzeń hormonalnych, otyłości, cukrzycy. 

Usuwanie włókniaków ma przede wszystkim charakter kosmetyczny. W przypadku mniejszych zmian skórnych stosuje się elektrokoagulację lub krioterapię. bardziej rozległe włókniaki miękkie usuwa się chirurgicznie, metodą klasyczną, radiochirurgiczną lub laserową. 

Usuwanie tłuszczaków

Tłuszczaki (lipoma) powstają z lokalnego nagromadzenia się komórek tłuszczowych. Występują one przede wszystkim u mężczyzn w średnim wieku i powstają bez uchwytnej przyczyny. Wśród głównych przyczyn wymienia się uwarunkowania dziedziczne – genetyczną skłonność to powstawania tłuszczaków. 

 

Tłuszczaki to miękkie, łatwo wyczuwalne guzy. Najczęściej nie powodują zmiany wyglądu skóry ani żadnych dolegliwości bólowych, sprawiają głównie problem estetyczny. Mogą występować na całym ciele, pojedynczo lub mnogo, najczęściej jednak spotyka się je w zakresie szyi, karku i pleców

 

Te zmiany skórne raczej nie powinny się zezłośliwić, mimo to zawsze warto by ocenił je lekarz. Zwłaszcza, kiedy występują w niefortunnych miejscach i łatwo ulegają podrażnieniom. Leczenie tłuszczaków odbywa się przede wszystkim poprzez ich chirurgiczne usunięcie.

usuwanie włokniaków wrocław
usuwanie tłuszczaków wrocław