diagnostyka
FLEBOLOGIA
Skleroterapia żylaków/pajączków
Skleroterapia to małoinwazyjny zabieg, który pozwala pozbyć się lub znacznie zredukować drobne żylaki i pajączki naczyniowe. Wykonany przez wykwalifikowanego lekarza pozwala osiągnąć bardzo dobre rezultaty, a przy tym jest procedurą bezpieczną. Zobacz, jakie są wskazania do tego zabiegu i jakie daje efekty!
Na czym polega i jakie są wskazania do przeprowadzenia skleroterapii żylaków?
Skleroterapia polega na wstrzyknięciu do światła poszerzonych naczyń żylnych preparatu, który powoduje ich zakrzepnięcie i zwłóknienie. Metodę tą można stosować do zamykania pajączków, żył siatkowatych, żylaków pierwotnych i nawrotowych, niewydolnych perforatorów, malformacji żylnych. W zależności od rodzaju i średnicy zamykanych naczyń stosuje się preparat w formie piany lub płynu, w odpowiednim stężeniu. Skleroterapia jest bardzo często łączona z innymi procedurami takimi jak zabieg laserowy czy miniflebektomia. Łączenie różnych metod w trakcie tzw. zabiegów hybrydowych pozwala osiągnąć najlepsze rezultaty. W zależności od zaawansowania i rozległości żylaków konieczne jest wykonanie kilku sesji skleroterapii, najcześciej jest to od 2 do 5 zabiegów.
Jak przebiega zabieg skleroterapii?
Zabieg wykonywany jest w gabinecie zabiegowym, w pozycji leżącej i nie wymaga znieczulenia. Przy użyciu aparatu USG i podświetlacza naczyniowego, lekarz lokalizuje żyły, które należy ostrzyknąć. Następnie, przy użyciu strzykawki i cienkiej igły, wstrzykuje do poszerzonych żył wstrzykuje się środek sklerotyzujący w formie piany lub płynu. Zabieg niesie ze sobą dolegliwości bólowe związane z nakłuciem igłą oraz chwilowe pieczenie w miejscu podawania środka. Konieczne jest najczęściej wykonania kilku wstrzyknięć w różnych częściach leczonego obszaru. Liczba wstrzyknięć zależy od rozległości zmian. Na koniec zabiegu zakłada się specjalne oraz pończochę uciskową.
Jakie są przeciwwskazania do skleroterapii?
Dokładny wywiad lekarski przeprowadzony w czasie konsultacji flebologicznej kwalifikującej do zabiegu pozwala ocenić czy istnieją przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu. Istotne są przebyte i współistniejące choroby, przyjmowane leki, uczulenia i ogólny stan zdrowia. Przeciwwskazania do wykonania skleroterapii to między innymi:
- alergia na środek sklerotyzujący np. polidokanol,
- czynna zakrzepica żył głębokich/zatorowość płucna,
- zaawansowana miażdżyca tętnic kończyn dolnych,
- ciężka infekcja,
- ciąża i okres laktacji,
- stałe i długotrwałe unieruchomienie,
- zakażenia w miejscach na skórze wskazanych do zabiegu skleroterapii.
Jak długo trzeba czekać na efekty po zabiegu skleroterapii?
Bezpośrednio po zabiegu widoczny jest niewielki obrzęk, zaczerwienienie skóry okolicy poddanej zabiegowi, drobne siniaki i miejscowa tkliwość. Stan ten utrzymuje się przez kilka dni i jest zupełnie normalną reakcją na podany preparat. W miejscach zamykanych naczyń mogą pojawić się również przebarwienia i wyczuwalne pod skórą niewielkie guzki. Efekt zamknięcia niewydolnej żyły, a zatem efekt leczniczy jest niemal natychmiastowy. Natomiast proces włóknienia zamykanych naczyń, ustępowania przebarwień, zgrubień i uzyskania optymalnego efektu estetycznego trwa od kilku tygodni do kilku, a nawet kilkunastu miesięcy. Zależy to przede wszystkim od predyspozycji własnych pacjenta, średnicy zamykanych żył oraz stopnia zaawansowania schorzenia.
Skleroterapia — możliwe powikłania
Skleroterapia jest uznaną na całym świecie i najszerzej stosowaną metodą zamykania naczyń. Jednak, jak każdy zabieg leczniczy, niesie ze sobą pewne ryzyko powikłań. Większość z nich nie niesie ze sobą istotnego ryzyka zdrowotnego i przechodzi samoczynnie. Do częściej występujących powikłań skleroterapii zaliczamy:
- zapalenie żył powierzchownych,
- hiperpigmentacja – miejscowe przebarwienia skóry,
- matting – pojawienie się siateczki bardzo drobnych naczynek.
Poważniejsze powikłania, wymagające dalszego leczenia zdarzają się bardzo rzadko, incydentalnie:
- reakcje alergiczne,
- miejscowa martwica skóry,
- zakrzepica żył głębokich/zatorowość płucna
Ile kosztuje zabieg skleroterapii?
Zabieg skleroterapii jest zawsze poprzedzony konsultacją flebologiczną. Wykonywane jest wówczas badanie USG Doppler żył kończyn dolnych, ustalenie indywidualnego planu leczenia i kwalifikacja do zabiegu. W gabinetach Flebetica zabieg skleroterapii kosztuje od 400 do 1000 zł. Na jego cenę wpływa kilka czynników:
- rodzaj zastosowanej skleroterapii,
- ilość użytego preparatu,
- rozległość i poziom skomplikowania zabiegu,
- wykorzystanie specjalistycznego sprzętu, cewników itp.
Ze względu na dużą różnorodność objawów, ostateczną wycenę zabiegów wykonuje się w czasie kwalifikacji do zabiegu, po uzgodnieniu z pacjentem zakresu zabiegu.
Jak przygotować się do skleroterapii?
Zabieg skleroterapii nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta. Nie ma potrzeby golenia, ani depilacji nóg i nie zaleca się przeprowadzania tego typu zabiegów w dzień skleroterapii ze względu na ryzyko podrażnień skóry przez preparaty do dezynfekcji. Na zabieg można przynieść własne pończochy uciskowe II klasy ucisku – zakłada się je bezpośrednio po zabiegu.
Zalecenia po skleroterapii
Aby procedura skleroterapii była skuteczna i bezpieczna, trzeba zastosować się do kilku istotnych, a zarazem prostych zaleceń. Pozwoli to też na zwiększenie skuteczności zabiegu i zminimalizowanie szansy na wystąpienie skutków ubocznych. Po opuszczeniu gabinetu flebologicznego, należy udać się na krótki spacer, aby poprawić przepływ krwi w nogach. Opatrunki i pończochy uciskowe należy nosić przez 2 dni bez przerwy, a następnie same pończochy przez tydzień, tylko w ciągu dnia. Do tego czasu warto unikać wysokich temperatur, dlatego rezygnacja z sauny, gorących kąpieli, opalania się i solarium są jak najbardziej właściwe i zgodne z zaleceniami. Do codziennej aktywności można wrócić bezpośrednio po zabiegu, a do uprawiania sportu po około 2 tygodniach.