Skleroterapia: na czym polega i co warto wiedzieć przed zabiegiem

Widoczne na nogach drobne żylaki i pajączki naczyniowe są objawem przewlekłej niewydolności żylnej i stanowią często istotny defekt estetyczny. Jedną z najczęściej stosowanych metod ich leczenia jest skleroterapia. Wykonana przez wykwalifikowanego lekarza flebologa jest bezpieczna i pozwala osiągnąć bardzo dobre rezultaty.

Na czym polega zabieg skleroterapii?

Usuwanie żylaków za pomocą skleroterapii polega na podaniu do światła naczynia preparatu w postaci płyny lub pianki, który uszkadza ścianę żyły, powoduje jej zwłóknienie i zanik. Skleroterapię stosuje się jako samodzielną metodę leczenia żylaków, jednak może być ona również uzupełnieniem innych zabiegów, np. ablacji laserowej EVLT. Skleroterapia wymaga zazwyczaj kilku zabiegów, których liczba jest determinowana przez rozległość i stopień zaawansowania widocznych zmian.

Jak przygotować się do skleroterapii?

Pierwszym etapem leczenia jest konsultacja flebologiczna z badaniem USG Doppler i odpowiednie zaplanowanie leczenia. Sam zabieg skleroterapii nie wymaga szczególnych przygotowań ze strony pacjenta. W dzień zabiegu nie należy stosować na skórę nóg kremów, balsamów czy innych kosmetyków. Dla większego komfortu w czasie zabiegu, dobrze jest wziąć ze sobą krótkie spodenki. Zgodnie z wcześniejszymi wskazaniami lekarza należy zaopatrzyć się w wyrób kompresyjny (pończochy) o określonym stopniu ucisku.

Zalecenia po skleroterapii

Bezpośrednio po zabiegu skleroterapii, by przywrócić prawidłowe krążenie w kończynach dolnych pacjent powinien spacerować przez około 60 minut. Umiarkowany ruch to bardzo ważny czynnik profilaktyki przeciwzakrzepowej oraz istotny element procesu gojenia. Konieczne jest noszenie przez okres około 2 tygodni specjalnych pończoch uciskowych, które wpływają na lepsze zamknięcie światła naczynia. Skleroterapia nie wyklucza pacjentów z życia zawodowego czy wykonywania codziennych czynności. Jednak w czasie rekonwalescencji nie należy udawać się w długą podróż samochodem, pociągiem lub samolotem. Zabronione jest również korzystanie z gorących kąpieli, solarium oraz opalanie.

Na jakie efekty można liczyć?

Wysoka skuteczność skleroterapii przekłada się na bardzo dobre efekty. Pierwsze pozytywne zmiany pojawiają się zwykle po około 2 tygodniach, jednak w dużej mierze zależy to od stopnia zaawansowania żylaków – przy dużych zmianach trzeba czekać kilka miesięcy, co jest związane z mechanizmem działania środka obliterującego. Usuwanie żylaków za pomocą tej metody jest bezpieczne, lecz warto podkreślić, że bezpośrednio po zabiegu u pacjenta mogą być widoczne siniaki i zaczerwienienia, które ulegają naturalnej regresji w przeciągu kilku miesięcy.

Klinika Flebetica to miejsce, gdzie pacjenci mogą liczyć na fachowe usuwanie żylaków i leczenie chorób żył. Zapraszamy na konsultację z naszymi specjalistami.

Scroll to Top

Gabinety kliniki flebologii

Bielany Wrocławskie (Wrocław)

ul. Sosnowa 28/2

Telefon

+48 739 975 982

Polanica-Zdrój

Specjalistyczne Centrum Medyczne SA
ul. Jana Pawła II 2

Telefon

(74) 862-12-59

Kłodzko

ProDiagno
ul. Harcerzy 1

Telefon

+48 692 694 695