diagnostyka
proktologia
Konsultacja proktologiczna
Konsultacje proktologiczne z kompleksowym badaniem USG Doppler w gabinetach Flebetica pozwalają na zdiagnozowanie i wdrożenie leczenia chorób okolicy odbytu.
Konsultacja proktologiczna
Konsultacja proktologiczna skierowana jest do Pacjentów, którzy doświadczają dolegliwości związanych z końcowym odcinkiem przewodu pokarmowego. Wskazaniem do konsultacji proktologicznej są między innymi: ból, pieczenie, swędzenie w okolicy odbytu, choroba hemoroidalna, szczelina odbytu, torbiel pilonidalna, krew w stolcu, problemy z wypróżnianiem, zaparcia i biegunki. Konsultacja proktologiczna – szczególnie pierwsza – choć może być źródłem skrępowania, nie powinna być odkładana w czasie, ponieważ pozwala na wczesne zdiagnozowanie i wybór najlepszego leczenia schorzenia, co z kolei pozwala na uniknięcie poważnych powikłań. Kompleksowa konsultacja proktologiczna wraz z badaniem anoskopowym oferowana jest w gabinetach Flebetica.
Jak wygląda wizyta i konsultacja proktologiczna?
Wizyta i konsultacja proktologiczna składa się z dwóch etapów – badania podmiotowego (wywiadu lekarskiego) oraz badania przedmiotowego.
Badanie podmiotowe, określane również jako wywiad lekarski, przeprowadzane jest na początku wizyty u lekarza i polega na rozmowie proktologa z Pacjentem. Podczas tego etapu lekarz zadaje szereg pytań, dotyczących charakteru dolegliwości związanych ze schorzeniem odbytu i jelita grubego. Lekarz może zadawać pytania dotyczące charakteru wypróżnień, m.in.: ich częstości, konsystencji stolców, tendencji do występowania biegunek i zaparć, towarzyszących dolegliwości w postaci bólu i świądu okolicy odbytu, nietrzymania gazów czy stolca. Ponadto proktolog podczas konsultacji może zapytać o występujące schorzenia przewlekłe, czy też występowanie problemów proktologicznych u Pacjenta w przeszłości. Celem tego etapu jest dostosowanie badań przedmiotowych do konkretnego powodu zgłoszenia się Pacjenta do gabinetu.
Po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego możliwe jest wykonanie badania przedmiotowego (tzw. badanie per rectum – „przez odbyt”) i anoskopowego. Anoskopia polega na wprowadzeniu do odbytu niewielkiego wziernika, który umożliwia dokładną ocenę wizualną stanu kanału odbytu i wykrycie ewentualnych zmian chorobowych. Badanie przedmiotowe per rectum wraz z anoskopią stanowią najważniejszy element konsultacji proktologicznej, gdyż umożliwiają postawienie trafnej diagnozy i na tej podstawie dobranie właściwego leczenia oraz ewentualną kwalifikację do zabiegu. Badania te nie są bolesne, powodują jedynie przejściowy dyskomfort.
Jak się przygotować do konsultacji proktologicznej?
Wizyta u proktologa nie wymaga od Pacjenta szczególnego przygotowania. Niemniej jednak Pacjent wybierający się na konsultację proktologiczną powinien zadbać o wcześniejsze wypróżnienie się i odpowiednią higienę odbytu. Elementem konsultacji jest wywiad lekarski, dlatego Pacjent powinien być przygotowany na pytania dotyczące charakteru dolegliwości, występujących objawów, ich początku, nasilenia oraz częstości występowania. Dodatkowo pojawić się mogą również pytania proktologa o towarzyszące choroby przewlekłe i przebyte w przeszłości zabiegi. Warto przygotować również listę przyjmowanych przewlekle leków i suplementów.
Na konsultację proktologiczną Pacjenci nie muszą zgłaszać się na czczo.
Ile kosztuje konsultacja proktologiczna?
Konsultacja proktologiczna wraz z anoskopią w gabinetach Flebetica kosztuje 300 zł. Konsultacje proktologiczne w klinikach Flebetica oferowane są w gabinetach we Wrocławiu na Bielanach oraz w Polanicy-Zdroju.
Ceny konsultacji proktologicznych mogą się nieznacznie różnić w zależności od ośrodka/gabinetu.