diagnostyka

FLEBOLOGIA

Konsultacja dla kobiet w ciąży
Laserowe leczenie żylaków
Skleroterapia żylaków/pajączków
Minifleboktomia
Konsultacja flebologiczna

Laserowe leczenie żylaków

Nowoczesne, małoinwazyjne sposoby usuwania żylaków stały się międzynarodowym standardem leczenia niewydolności żylnej i zyskują coraz większą popularność. Uznaniem zarówno wśród specjalistów, jak i Pacjentów cieszy się metoda laserowa czyli wewnątrznaczyniowa ablacja laserowa. 

Ablacja laserowa – nowoczesna metoda usuwania żylaków we Wrocławiu (Bielany) i Polanicy-Zdrój

Zabieg laserowego usuwania żylaków (z ang. EVLT – EndoVenous Laser Treatment) polega na nakłuciu niewydolnej żyły pniowej, wprowadzeniu do jej światła cienkiej sondy laserowej – światłowodu, a następnie zamknięciu żyły z użyciem energii świetlnej. Efekt zamknięcia żyły, a tym samym wyłączenie jej z krążenia jest natychmiastowy. W kolejnych tygodniach dochodzi do stopniowego jej obkurczania się, aż do całkowitego zwłóknienia i zaniku

Cały zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym pod ciągłą kontrolą USG. Następnie, zazwyczaj w czasie tego samego zabiegu, można pozbyć się widocznych żylaków metodą miniflebektomii lub skleroterapii.

Zabieg ten jest wykonywany w trybie ambulatoryjnym – nie wymaga pobytu w szpitalu, jest bezpieczny i ma krótki okres rekonwalescencji

Udogodnienia dla Pacjentów Flebetica

 • Dwie lokalizacje – zabieg laserowego usuwania żylaków wykonujemy w dwóch lokalizacjach: we Wrocławiu (Bielany Wrocławskie) oraz w Polanicy-Zdroju.
 • Zakres usług – zabiegi laserowego usuwania żylaków poprzedzamy konsultacją flebologiczną i badaniem USG Doppler, wykonujemy również skleroterapię i zabiegi chirurgiczne.
 • Doświadczony zespół – zabiegu z zakresu laseroterapii wykonywane są w gabinecie dr Leśniaka, specjalisty chirurgii ogólnej, który od początku swojej kariery zajmuje się przede wszystkim chirurgią naczyń.

Cena laserowego usuwania żylaków – ile kosztuje zabieg?

Koszt laserowego usuwania żylaków wynosi od 4000 do 7000 zł. Cena konsultacji z badaniem USG Doppler i kwalifikacją do zabiegu to 300 zł.

Ablacja laserowa to nowoczesna metoda usuwania żylaków. Dowiedz się, na czym polega laserowe leczenie żylaków – zabieg wykonywany w klinice flebologii Flebetica. 

Usuwanie żylaków metodą laserową 

Widoczne pod skórą żylaki są niemal zawsze spowodowane dysfunkcją tzw. żył pniowych (odpiszczelowej lub odstrzałkowej) – są to położone kilka centymetrów pod skórą długie żyły, których niewydolność powoduje cofanie się krwi, zwiększone ciśnienie żylne i prowadzi do powstania żylaków. Podstawą skutecznego leczenia żylaków jest odnalezienie i wyłączenie z krążenia właśnie tych zasilających żylaki żył pniowych, a następnie pozbycie się widocznych żylaków. Jedną z metod usuwania żylaków jest laseroterapia. 

EVLT – zabieg wykonywany w znieczuleniu

Laserowe usuwanie żylaków jest wykonywane w całości w znieczuleniu miejscowym tzw. tumescencyjnym. Na początku zabiegu podawane jest podskórnie kilka zastrzyków znieczulających, co powoduje jedynie niewielkie dolegliwości bólowe związane z ukłuciami i przejściowy dyskomfort. Znieczulenie to wyłącza czucie bólu oraz odizolowuje leczoną żyłę od otaczających tkanek zwiększając tym samym bezpieczeństwo zabiegu. Właściwy etap zabiegu – ablacja laserowa – jest zupełnie bezbolesna i w zasadzie przez Pacjenta nieodczuwalna

Poza miejscowo działającym preparatem znieczulającym, nie ma potrzeby podawania jakichkolwiek leków (np. przeciwbólowych, uspokajających, nasennych), dzięki czemu bezpośrednio po zabiegu Pacjent jest w pełni samodzielny i może wrócić do domu.

Efekty laserowego usuwania żylaków

Zabieg laserowy usuwa przyczynę powstania żylaków. W niektórych przypadkach jest wystarczający, najczęściej jednak dla pełnego efektu terapeutycznego i estetycznego konieczne może być jego połączenie go z innymi metodami np. miniflebektomią lub skleroterapią

Laserowe usuwanie żylaków – przygotowanie do zabiegu

Zabieg laserowego usuwanie żylaków najczęściej nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony Pacjenta. Zwykle nie ma też konieczności wykonywania żadnych badań laboratoryjnych i modyfikowania dawkowania przewlekle przyjmowanych leków. Ewentualna konieczność wykonania badań czy zmiany leczenia w okresie okołooperacyjnym jest ustalana w czasie konsultacji kwalifikującej do zabiegu ablacji laserowej.

Możliwe powikłania laserowego usuwania żylaków

Po zabiegu laserowego usuwania żylaków obserwuje się najczęściej jedynie drobne zasinienia w miejscu nakłucia żyły, a wzdłuż przebiegu zamykanej żyły niewielki obrzęk i dyskomfort. Dolegliwości mają zazwyczaj niewielkie nasilenie, nie utrudniają codziennego funkcjonowania i przechodzą samoistnie w ciągu 2-3 tygodni od zabiegu.

Zalecenia po laserowym usuwaniu żylaków

Zastosowanie się do zaleceń lekarza po ablacji laserowej wpływa na skuteczność i bezpieczeństwo przeprowadzonego zabiegu. Bezpośrednio ablacji laserowej na nogę zakładana jest pończocha uciskowa, którą należy nosić przez 7-14 dni tylko w ciągu dnia. W większości przypadków po zabiegu laserowego usuwania żylaków konieczne jest również stosowanie standardowych zastrzyków przeciwzakrzepowych, które zabezpieczają Pacjenta przed powikłaniami zakrzepowymi.

Laserowe usuwanie żylaków w ciąży

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety. Niestety hormony żeńskie, które w ciąży odgrywają szczególną rolę, negatywnie wpływają na układ żylny. Często u przyszłych mam pojawiają się po raz pierwszy lub nasilają wcześniej występujące objawy niewydolności żylnej

Ciąża jest przeciwwskazaniem do jakichkolwiek zabiegów na układzie żylnym – pozostaje leczenie zachowawcze i obserwacja. Warto mieć na uwadze, że znaczna część niekorzystnych zmian, żylaków i obrzęków, samoistnie zmniejsza się lub ustępuje w ciągu kilku miesięcy po porodzie. Dlatego też z planowaniem leczenia po ciąży warto trochę poczekać. 

Kobiety planujące ciążę, które odczuwają dolegliwości związane z przewlekłą niewydolnością żylną – uczucie ciężkości nóg, obrzęki, żylaki czy pajączki, powinny odbyć konsultację flebologiczną jako element przygotowania do zajścia w ciążę. Pozwala ona ocenić wydolność układu żylnego i przeprowadzić niezbędne leczenie jeszcze przed zajściem w ciążę, a tym samym uchronić się przed nasileniem objawów i dolegliwości w czasie trwania samej ciąży.

Koszt laserowego usuwania żylaków

Koszt laserowego usuwania żylaków, zabiegu wykonywanego w gabinecie flebologicznym dr Leśniaka, wynosi od 4000 do 7000 zł (zależnie od zakresu zabiegu i zaawansowania choroby). Gdy istnieją ku temu wskazania, zdecydowanie korzystniejsze cenowo dla Pacjenta jest wykonanie procedury na obydwu nogach jednocześnie. Do powyższej kwoty należy doliczyć koszt obowiązkowej konsultacji flebologicznej kwalifikującej do zabiegu – 300 zł. 

Zabieg laserowy na żylaki jest najczęściej elementem tzw. zabiegów hybrydowych, w czasie których oprócz ablacji laserowej przeprowadzana jest również zabieg miniflebektomii lub skleroterapia. Dlatego też koszt całego zabiegu ustalany jest indywidualnie w czasie konsultacji flebologicznej.

Przeciwwskazania do laserowego usuwania żylaków

Kwalifikacji do zabiegu ablacji laserowej kończyn dolnych dokonuje lekarz podczas pierwszej konsultacji flebologicznej. Na podstawie zebranego wywiadu i wykonanych badań dostosowuje właściwą metodę leczenia i wyklucza możliwe przeciwwskazania do przeprowadzania zabiegu z użyciem lasera.

Przeciwwskazaniami do zastosowania lasera na żylaki należą:

 • alergia na środek znieczulający (lignokaina),
 • ostra zakrzepica żył głębokich i zatorowość płucna,
 • zakażenie miejscowe okolicy poddawanej zabiegowi lub ciężka infekcja uogólniona,
 • długotrwałe unieruchomienie,
 • ciąża i karmienie piersią.

Laserowe usuwanie żylaków we Wrocławiu i Polanicy-Zdrój

Zabieg laserowego usuwania żylaków wykonujemy w dwóch lokalizacjach: we Wrocławiu (Bielany) oraz Polanicy-Zdrój.

Miniflebektomia

Chirurgiczne usunięcie żylaków kończyn dolnych wykonuje się najczęściej w przypadku zaawansowanych zmian w przebiegu niewydolności żylnej. W zdecydowanej większości przypadków jest to zabieg dodatkowy, przeprowadzany równocześnie z np. ablacją laserową. Pozwala on szybko pozbyć się nawet bardzo dużych żylaków. Jest to zabieg krótki, bezpieczny, a zarazem dający znakomite efekty. Na czym dokładnie polega? Jak wygląda rekonwalescencja po nim? Koniecznie sprawdź, w jaki sposób prawidłowo przygotować się do zabiegu.

Metody chirurgicznego usuwania żylaków kończyn dolnych

Do tradycyjnych zabiegów chirurgicznego usuwania żylaków kończyn dolnych chirurg zaliczamy takie operacje jak:

 • krosektomia, która polega na podwiązaniu i przecięciu ujścia żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej,
 • stripping, czyli usunięcie całych pni żylnych za pomocą specjalnej sondy,
 • otwarte lub endoskopowe podwiązanie żył przeszywających,

W związku z dynamicznym rozwojem metod małoinwazyjnych, powyższe techniki mają obecnie znaczenie coraz bardziej historyczne. W naszym gabinecie flebologicznym stosujemy technikę miniflebektomii. Charakteryzuje się ona małą inwazyjnością, bardzo dobrymi efektami i, w porównaniu z wyżej wymienionymi metodami operacyjnego leczenia żylaków, krótkim okresem rekonwalescencji.

Miniflebektomia – małoinwazyjne, chirurgiczne usuwanie żylaków

Chirurgiczne usuwanie żylaków kończyn dolnych przeprowadzone metodą miniflebektomii polega na miejscowym usunięciu żylaków przez nakłucia lub niewielkie nacięcia skóry. Używa się w tym celu specjalnych, delikatnych haczyków chirurgicznych, które umożliwiają usunięcie zmienionych żył bez uszkodzenia okolicznych tkanek. W ten sposób wszystkie żylaki są stopniowo usuwane przez chirurga naczyniowego. Nakłucia lub nacięcia skóry są tak niewielkie, że zabieg miniflebektomii nie wymaga zakładania szwów skórnych, najczęściej wystarczają specjalne plastry. Rany szybko się goją i są bardzo małe – ok. 1 do 2 mm. Dzięki temu efekt usunięcia żylaków jest natychmiastowy, a ryzyko powstania nieestetycznych blizn minimalne.

Miniflebektomia — kiedy i w jakim celu?

Miniflebektomia jest najczęściej elementem tzw. zabiegów hybrydowych, czyli takich, w których, w czasie jednej operacji wykorzystujemy kilka technik chirurgicznych. Zabieg laserowy (EVLT) pozwala szybko zamknąć, leżące głęboko pod skórą, niewydolne pnie żylne, które są przyczyną i zasilają widoczne żylaki. Z kolei powierzchownie położone żylaki można zamknąć przy użyciu skleroterapii lub usunąć chirurgicznie metodą miniflebektomii. Łączenie tych procedur doskonale się uzupełnia i pozwala osiągnąć bardzo dobre efekty bez względu na rozległość i stopień zaawansowania żylaków. Dobór metody jest ustalany indywidualnie dla każdego pacjenta. W przypadku dużych żylaków najczęściej stosowana jest miniflebektomia, która w zapewnia najszybsze efekty i krótki okres rekonwalescencji.

Dlaczego warto wybrać miniflebektomię?

Miniflebektomia odznacza się dużą skutecznością, efekt usunięcia żylaków jest natychmiastowy. Możliwość wykonania zabiegu z wykorzystaniem tylko niewielkich nacięć sprawia, że ryzyko powstania nieestetycznych blizn jest niskie. Występujące po zabiegu siniaki ustępują samoistnie w ciągu kilku dni lub tygodni.

Miniflebektomia — znieczulenie

Chirurgiczne usuwanie żylaków metodą miniflebektomii przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Podanie znieczulenia wymaga podania kilku zastrzyków w okolicy usuwanych żylaków co powoduje niewielkie przejściowe dolegliwości i dyskomfort. Sama procedura chirurgicznego usuwania żylaków jest praktycznie bezbolesna i bardzo dobrze tolerowana przez pacjentów

Miniflebektomia — przeciwwskazania

Operację żylaków wykluczają następujące dolegliwości i choroby:

 • żylna choroba zakrzepowo-zatorowa,
 • alergia na środki znieczulające,
 • stan zapalny lub zakażenie naskórka w miejscu zakwalifikowanym do zabiegu
 • ciąża,
 • długotrwałe unieruchomienie,
 • choroby przebiegające z zaburzonym funkcjonowaniem układu odpornościowego,
 • nieleczone, zaawansowane lub źle prowadzona dotychczasowa farmakoterapia chorób przewlekłych np. cukrzycy lub dolegliwości ze strony serca i tarczycy,

Ostateczną decyzję o kwalifikacji do zabiegu miniflebektomii dokonuje flebolog w czasie konsultacji, po dokładnym zapoznaniu się z historią chorobową pacjenta, chorobami towarzyszącymi i przyjmowanymi lekami.

Miniflebektomia — efekty i powikłania

Miniflebektomia jest bezpiecznym zabiegiem, ale jak każda procedura medyczna, nie jest pozbawiona możliwych powikłań. Po zabiegu miniflebektomii najczęściej obserwuje się:

 • miejscowe dolegliwości bólowe, obrzęk i zaczerwienienie
 • siniaki, krwiaki
 • przebarwienia skórne,
 • niewielkie blizny

Powyższe zmiany są typowe dla tego typu zabiegu i najczęściej ustępują samoistnie w ciągu kilku dni/tygodni. W wyjątkowych przypadkach może dojść do groźniejszych działań niepożądanych, takich jak:

 • zakażenia skóry,
 • wyciek chłonki
 • uszkodzenie naskórka stosowanymi środkami dezynfekującymi,
 • zakrzepowe zapalenie żył powierzchniowych,
 • uszkodzenie sąsiadujących struktur i narządów (węzłów chłonnych, żyły i tętnic).
 • zakrzepica żył głębokich,
 • i inne

Prawidłowa kwalifikacja, ostrożne wykonanie zabiegu i dobra współpraca z pacjentem w okresie pooperacyjnym minimalizują ryzyko wystąpienia powikłań. Podczas konsultacji flebologicznej należy szczegółowo odpowiedzieć na pytania lekarza dotyczące stanu zdrowia. Nie wolno ukrywać żadnych istotnych informacji na temat chorób przewlekłych, przebytych zabiegów, przyjmowanych leków i uczuleń. 

Jakie badania laboratoryjne wykonać przed miniflebektomią?

Przed zabiegiem miniflebektomii najczęściej nie ma potrzeby wykonywania żadnych badań laboratoryjnych. W niektórych przypadkach, u osób z zaburzeniami hematologicznymi lub np. w czasie przyjmowania leków przeciwzakrzepowych (warfaryna, acenokumarol) konieczne jest oznaczenie morfologii i parametrów krzepnięcia krwi.

Jak przygotować się do zabiegu?

Zabieg miniflebektomii najczęściej nie wymaga żadnego szczególnego przygotowania. Żeby cała procedura przebiegała sprawnie, bez niepotrzebnego stresu i dyskomfortu należy zastosować się do poniższych wskazówek:

 • nie należy spożywać pokarmów i płynów na 2 godziny przed zabiegiem
 • depilacja/golenie nóg nie jest konieczne
 • nie zaleca się depilacji/golenia nóg w dniu zabiegu (ryzyko podrażnień skóry środkiem dezynfekującym)
 • nie należy stosować przed zabiegiem kremów/balsamów
 • zalecana jest wygodna, luźna odzież i buty
 • ze względu na ryzyko zamoczenia bielizny preparatami do dezynfekcji itp., zaleca się zabrać ze sobą bieliznę na zmianę
 • w dniu zabiegu nie powinno się prowadzić pojazdów – należy zgłosić się z osobą towarzyszącą

Jak długo trwa hospitalizacja?

Miniflebektomia jest procedurą całkowicie ambulatoryjną, nie wymaga pobytu w szpitalu – bezpośrednio po zabiegu pacjent może pójść do domu. Jedynie w przypadku złego samopoczucia chorego

Jakie są zalecenia po zabiegu?

Rekonwalescencja po operacji żylaków metodą miniflebektomii jest szybka. Do codziennej aktywności pacjent może wrócić bezpośrednio po zabiegu. Przez pierwsze 7-14 dni, gdy występują jeszcze miejscowe dolegliwości bólowe, zalecane jest natomiast unikanie obciążającej pracy i ćwiczeń fizycznych. W okresie pooperacyjnym, konieczne jest noszenie pończoch uciskowych przez 24 godziny bez przerwy, a następnie (tylko w ciągu dnia) przez okres 7-14 dni. W ramach profilaktyki przeciwzakrzepowej, konieczne jest przyjmowanie przez kilka dni podskórnych zastrzyków (gotowe ampułkostrzykawki do samodzielnego podawania przez pacjenta). Ponadto przez pierwsze kilka dni korzystny jest odpoczynek nocny z nieco uniesionymi nogami. zalecany

Miniflebektomia — cena zabiegu

Koszt chirurgicznego usunięcia żylaków metodą miniflebektomii wynosi od 1000 do 2000 zł. Cena ta uzależniona jest od rozległości operowanych żylaków oraz tego, czy jest to osobna procedura czy element zabiegu hybrydowego (np. ablacja laserowa EVLT + miniflebektomia). Do kosztów należy doliczyć kwalifikację – konsultację flebologiczną, w czasie której przeprowadzany jest wywiad lekarski, badanie fizykalne oraz badanie USG Doppler. Czynności te pozwalają na ocenę stadium zaawansowania przewlekłej niewydolności żylnej i zaplanowanie leczenia. W czasie konsultacji pacjent uzyskuje również pełną informację na temat choroby, możliwości leczenia oraz odpowiedzi na wszystkie nurtujące go pytania. Czas trwania konsultacji flebologicznej to ok. 30 minut.

Zabieg chirurgicznego usuwania żylaków we Wrocławiu i Polanicy-Zdrój

Zabieg miniflebektomii wykonujemy w dwóch lokalizacjach: we Wrocławiu (Bielany) oraz Polanicy-Zdrój.

Skleroterapia żylaków/pajączków

Nowoczesne, małoinwazyjne sposoby usuwania żylaków stały się międzynarodowym standardem leczenia niewydolności żylnej i zyskują coraz większą popularność. Uznaniem zarówno wśród specjalistów, jak i Pacjentów cieszy się metoda laserowa czyli wewnątrznaczyniowa ablacja laserowa. 

Na czym polega i jakie są wskazania do przeprowadzenia skleroterapii żylaków?

Skleroterapia polega na wstrzyknięciu do światła poszerzonych naczyń żylnych preparatu, który powoduje ich zakrzepnięcie i zwłóknienie. Metodę tą można stosować do zamykania pajączków, żył siatkowatych, żylaków pierwotnych i nawrotowych, niewydolnych perforatorów, malformacji żylnych. W zależności od rodzaju i średnicy zamykanych naczyń stosuje się preparat w formie piany lub płynu, w odpowiednim stężeniu. Skleroterapia jest bardzo często łączona z innymi procedurami takimi jak zabieg laserowy czy miniflebektomia. Łączenie różnych metod w trakcie tzw. zabiegów hybrydowych pozwala osiągnąć najlepsze rezultaty. W zależności od zaawansowania i rozległości żylaków konieczne jest wykonanie kilku sesji skleroterapii, najcześciej jest to od 2 do 5 zabiegów.

Jak przebiega zabieg skleroterapii?

Zabieg wykonywany jest w gabinecie zabiegowym, w pozycji leżącej i nie wymaga znieczulenia. Przy użyciu aparatu USG i podświetlacza naczyniowego, lekarz lokalizuje żyły, które należy ostrzyknąć. Następnie, przy użyciu strzykawki i cienkiej igły, wstrzykuje do poszerzonych żył wstrzykuje się środek sklerotyzujący w formie piany lub płynu. Zabieg niesie ze sobą dolegliwości bólowe związane z nakłuciem igłą oraz chwilowe pieczenie w miejscu podawania środka. Konieczne jest najczęściej wykonania kilku wstrzyknięć w różnych częściach leczonego obszaru. Liczba wstrzyknięć zależy od rozległości zmian. Na koniec zabiegu zakłada się specjalne oraz pończochę uciskową.

Przeciwwskazania do skleroterapii

Dokładny wywiad lekarski przeprowadzony w czasie konsultacji flebologicznej kwalifikującej do zabiegu pozwala ocenić czy istnieją przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu. Istotne są przebyte i współistniejące choroby, przyjmowane leki, uczulenia i ogólny stan zdrowia. Przeciwwskazania do wykonania skleroterapii to między innymi:

 • alergia na środek sklerotyzujący np. polidokanol,
 • czynna zakrzepica żył głębokich/zatorowość płucna,
 • zaawansowana miażdżyca tętnic kończyn dolnych,
 • ciężka infekcja,
 • ciąża i okres laktacji,
 • stałe i długotrwałe unieruchomienie,
 • zakażenia w miejscach na skórze wskazanych do zabiegu skleroterapii.

Jak długo trzeba czekać na efekty po zabiegu skleroterapii?

Bezpośrednio po zabiegu widoczny jest niewielki obrzęk, zaczerwienienie skóry okolicy poddanej zabiegowi, drobne siniaki i miejscowa tkliwość. Stan ten utrzymuje się przez kilka dni i jest zupełnie normalną reakcją na podany preparat. W miejscach zamykanych naczyń mogą pojawić się również przebarwienia i wyczuwalne pod skórą niewielkie guzki. Efekt zamknięcia niewydolnej żyły, a zatem efekt leczniczy jest niemal natychmiastowy. Natomiast proces włóknienia zamykanych naczyń, ustępowania przebarwień, zgrubień i uzyskania optymalnego efektu estetycznego trwa od kilku tygodni do kilku, a nawet kilkunastu miesięcy. Zależy to przede wszystkim od predyspozycji własnych pacjenta, średnicy zamykanych żył oraz stopnia zaawansowania schorzenia. 

Skleroterapia — możliwe powikłania

Skleroterapia jest uznaną na całym świecie i najszerzej stosowaną metodą zamykania naczyń. Jednak, jak każdy zabieg leczniczy, niesie ze sobą pewne ryzyko powikłań. Większość z nich nie niesie ze sobą istotnego ryzyka zdrowotnego i przechodzi samoczynnie. Do częściej występujących powikłań skleroterapii zaliczamy:

 • zapalenie żył powierzchownych,
 • hiperpigmentacja – miejscowe przebarwienia skóry,
 • matting – pojawienie się siateczki bardzo drobnych naczynek.

Poważniejsze powikłania, wymagające dalszego leczenia zdarzają się bardzo rzadko, incydentalnie:

 • reakcje alergiczne,
 • miejscowa martwica skóry,
 • zakrzepica żył głębokich/zatorowość płucna

Ile kosztuje zabieg skleroterapii?

Zabieg skleroterapii jest zawsze poprzedzony konsultacją flebologiczną. Wykonywane jest wówczas badanie USG Doppler żył kończyn dolnych, ustalenie indywidualnego planu leczenia i kwalifikacja do zabiegu. W gabinetach Flebetica zabieg skleroterapii kosztuje od 400 do 1000 zł. Na jego cenę wpływa kilka czynników: 

 • rodzaj zastosowanej skleroterapii,
 • ilość użytego preparatu,
 • rozległość i poziom skomplikowania zabiegu,
 • wykorzystanie specjalistycznego sprzętu, cewników itp.

Ze względu na dużą różnorodność objawów, ostateczną wycenę zabiegów wykonuje się w czasie kwalifikacji do zabiegu, po uzgodnieniu z pacjentem zakresu zabiegu.

Jak przygotować się do skleroterapii?

Zabieg skleroterapii nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta. Nie ma potrzeby golenia, ani depilacji nóg i nie zaleca się przeprowadzania tego typu zabiegów w dzień skleroterapii ze względu na ryzyko podrażnień skóry przez preparaty do dezynfekcji. Na zabieg można przynieść własne pończochy uciskowe II klasy ucisku – zakłada się je bezpośrednio po zabiegu.

Zalecenia po skleroterapii

Aby procedura skleroterapii była skuteczna i bezpieczna, trzeba zastosować się do kilku istotnych, a zarazem prostych zaleceń. Pozwoli to też na zwiększenie skuteczności zabiegu i zminimalizowanie szansy na wystąpienie skutków ubocznych. Po opuszczeniu gabinetu flebologicznego, należy udać się na krótki spacer, aby poprawić przepływ krwi w nogach. Opatrunki i pończochy uciskowe należy nosić przez 2 dni bez przerwy, a następnie same pończochy przez tydzień, tylko w ciągu dnia. Do tego czasu warto unikać wysokich temperatur, dlatego rezygnacja z sauny, gorących kąpieli, opalania się i solarium są jak najbardziej właściwe i zgodne z zaleceniami. Do codziennej aktywności można wrócić bezpośrednio po zabiegu, a do uprawiania sportu po około 2 tygodniach. 

Skleroterapia we Wrocławiu i Polanicy-Zdrój

Zabieg skleroterapii wykonujemy w dwóch lokalizacjach: we Wrocławiu (Bielany) oraz Polanicy-Zdrój.

Konsultacja flebologiczna

Grube żyły i drobne pajączki widoczne pod skórą, jak też uczucie ciężkości nóg, to pierwsze sygnały, które mogą świadczyć o pogłębiającej się wraz z wiekiem niewydolności żylnej. Żylaki są już jednoznacznym objawem choroby i wymagają podjęcia interwencji medycznej. Tymczasem według szacunków zmaga się z nimi ponad 40% kobiet i przeszło 30% mężczyzn powyżej 60. roku życia. Do jakiego lekarza udać się z żylakami? Kto leczy żylaki? Na czym polega konsultacja flebologiczna? Kiedy i dlaczego warto się na nią zdecydować? Wyjaśniamy.

Przewlekła choroba żylna a konsultacja flebologiczna

Przewlekła choroba żylna budzi skojarzenia głównie z nieestetycznym wyglądem, ale jej konsekwencje wykraczają daleko poza sferę estetyki. Jest to choroba postępująca i nieleczona może doprowadzić do tyleż uciążliwych, co groźnych powikłań. Wśród objawów niewydolności żylnej wymienia się przede wszystkim:

 • występowanie na nogach żylaków i pajączków (teleangiektazji),
 • uczucie ciężkości/rozpierania i dyskomfort w podudziach,
 • obrzęki podudzi,
 • świąd/pieczenie/mrowienie – zwykle w okolicy kostek,
 • przebarwienia skóry i wypryski zlokalizowane przy kostkach.

Przy podejrzeniu przewlekłej choroby żylnej lub innych schorzeń układu naczyniowego  konieczna jest konsultacja flebologiczna. W czasie takiej konsultacji przeprowadzamy wywiad lekarski, badanie fizykalne oraz badanie USG Doppler przepływów w żyłach kończyn dolnych. W razie stwierdzenia nieprawidłowości wspólnie z pacjentem planujemy dalsze postępowanie i terapię z wykorzystaniem nowoczesnych, mało obciążających metod leczniczych.

Odpowiadamy na wszelkie pytania i wątpliwości – wierzymy, że dobry kontakt z pacjentem i właściwe rozumienie choroby jest kluczem do skutecznego leczenia. Stawiamy na profesjonalizm, ale za równie istotną uznajemy otwartość, dlatego staramy się wyjaśnić każdą procedurę w sposób zrozumiały dla osób, które nie posługują się żargonem medycznym. Takie podejście sprawia, że nasi pacjenci podchodzą do proponowanych zabiegów bez niepotrzebnych obaw.

Flebolog – lekarz od żył i żylaków. Czym się zajmuje?

Konsultacji flebologicznych w naszej klinice udziela wykwalifikowany flebolog, czyli lekarz, który kompleksowo zajmuje się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób układu żylnego. Flebologia, uznawana za dziedzinę interdyscyplinarną, nie została jeszcze wyodrębniona jako oddzielna specjalizacja lekarska. Dlatego flebolog – lekarz od krążenia żylnego – najczęściej jest formalnie specjalistą w dziedzinie chirurgii ogólnej, chirurgii naczyń czy chorób wewnętrznych, ale posiada szczegółową wiedzę dotyczącą niewydolności żylnej i związanych z nią chorób. W klinice Flebetica wiedza ta jest poparta wieloletnim doświadczeniem klinicznym naszego personelu, który od wczesnych etapów kariery medycznej skupia się przede wszystkim na chirurgii naczyń. Flebologia to nasza specjalizacja.

Flebologia – dziedzina nauki o chorobach żył

Współczesna flebologia pozwala wnikliwie i wielostronnie spojrzeć na choroby żył, co jest możliwe m.in. dzięki zaawansowanym technikom diagnostyki obrazowej oraz innowacyjnym zabiegom, które wykazują wysoki stopień skuteczności wiążą się z niskim ryzykiem powikłań. Istotną zaletę tak wąskiej specjalizacji jak flebologia stanowi indywidualne podejście do każdego przypadku medycznego, od początku nakierowane na rozwiązanie konkretnego problemu.

 

W obszarze zainteresowania lekarza flebologa mieszczą się nie tylko żylaki i pajączki na nogach, ale również żylaki występujące w innych, mniej typowych lokalizacjach, np. przy odbycie (hemoroidy), przy macicy u kobiet, a także przy powrózku nasiennym u mężczyzn. Konsultacja flebologiczna jest też pierwszym krokiem, jaki należy podjąć, by wyleczyć owrzodzenia żylne (owrzodzenia podudzi), miażdżycę oraz zakrzepicę żył głębokich i powierzchniowych. Z takimi problemami najlepiej udać się bezpośrednio do lekarza, który w codziennej pracy skupia się właśnie na schorzeniach związanych z funkcjonowaniem układu żylnego.

Konsultacja u lekarza flebologa a leczenie żylaków

Metody leczenia uzgadniane z pacjentem podczas konsultacji flebologicznej są bardzo zróżnicowane i mocno sprzężone z nowatorskimi technologiami, które w ostatnich latach zyskują na znaczeniu w medycynie. Specjaliści od żył w pierwszej kolejności starają się wdrożyć jak najmniej inwazyjne procedury, możliwe do przeprowadzenia w trybie ambulatoryjnym, czyli bez konieczności hospitalizacji.

Chodzi przede wszystkim o skleroterapię (zamykanie naczyń podawanym dożylnie środkiem chemicznym) czy klejenie żylaków (przez iniekcję i wprowadzenie do światła naczyń specjalnego kleju do żył). Jeśli te metody okazują się nieskuteczne lub niemożliwe do zastosowania, do dyspozycji lekarzy są jeszcze inne techniki, np. ablacja mechanochemiczna metodą ClariVein, a także termoablacja laserowa. W ostateczności flebolodzy sięgają po rozwiązania klasycznej chirurgii naczyniowej, takie jak operacyjne usuwanie żylaków.

W razie wystąpienia niepokojących objawów, których źródłem mogą być nieprawidłowości w funkcjonowaniu naczyń, do poradni flebologicznej warto zapisać się jak najwcześniej. Choroby układu żylnego stanowią bowiem bardzo duże zagrożenie dla zdrowia, a im bardziej są zaawansowane, tym większe staje się ryzyko, że doprowadzą do zatoru bądź zakrzepu.

Konsultacje flebologiczne we Flebetice. Gdzie przyjmujemy?

Nasi specjaliści oferują konsultację flebologiczną w czterech lokalizacjach: Wrocław (Bielany), Polanica-Zdrój i Kłodzko. Do flebologa można zarejestrować się osobiście lub telefonicznie od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00–16.00 pod numerem odpowiadającym danej placówce (szczegóły w zakładce Gabinety). Wstępna konsultacja flebologiczna, obejmująca badanie USG żył kończyn dolnych oraz ustalenie indywidualnego planu leczenia na podstawie wywiadu przeprowadzonego z pacjentem, kosztuje 300 złotych (cena nieznacznie się różni w zależności od wybranej placówki). Więcej informacji można uzyskać podczas rozmowy rejestracyjnej.

Konsultacja flebologiczna dla kobiet w ciąży/planujących ciążę

Uczucie ciężkości nóg, bóle, obrzęki i żylaki to objawy niewydolności żylnej, które potrafią skutecznie uprzykrzyć w szczególności okres ciąży i połogu. Z biegiem lat nieleczone objawy nasilają się, powodując znaczne pogorszenie estetyki nóg. Zmiany hormonalne i funkcjonalne, jakie zachodzą w organizmie kobiety w czasie ciąży, są bardzo częstym czynnikiem wywołującym pierwsze objawy choroby żył, a dodatkowo zwiększają u ciężarnych ryzyko powikłań zakrzepowych. Dlatego we Flebetice zachęcamy przyszłe mamy do skorzystania z konsultacji flebologicznej dla kobiet w ciąży.

Ocena funkcjonowania układu żylnego jest szczególnie zalecana nie tylko ciężarnym, ale wszystkim pacjentkom planującym zajście w ciążę, u których już występują objawy przewlekłej niewydolności żylnej (uczucie ciężkości nóg, pajączki, żylaki) oraz osobom ze skłonnością genetyczną, jeśli choroba została stwierdzona u innych członków ich rodziny – rodziców, dziadków, rodzeństwa.

W czasie konsultacji flebologicznej we Flebetice oprócz badania lekarskiego oraz badania USG Doppler przepływów w żyłach kończyn dolnych przeprowadzamy analizę ryzyka wystąpienia przewlekłej niewydolności oraz zakrzepicy żylnej. Udzielamy odpowiedzi m.in. na pytania:

 • Jakie zmiany mogą zajść w układzie żylnym i czego spodziewać się w okresie ciąży oraz połogu?
 • Które objawy są naturalne, a kiedy należy podjąć leczenie?
 • Jak zapobiegać wystąpieniu objawów i potencjalnym powikłaniom okołoporodowym?
 • Czym jest zakrzepica żylna i jak jej zapobiegać?
 • Jak postępować, jeśli w ciąży dojdzie do powstania żylaków?

W przypadku stwierdzenia rozwoju objawów niewydolności żylnej pomagamy radzić sobie z nimi w okresie ciąży i połogu, a w razie konieczności zaplanować skuteczne, mało inwazyjne i – co najważniejsze – bezpieczne leczenie dla kobiety ciężarnej oraz karmiącej piersią.

UWAGA
Zdjęcia zaprezentowane na stronie ukazują efekty leczenia u konkretnych pacjentów, które zależą od wielu różnych czynników takich jak wybór metody leczenia, indywidualne predyspozycje pacjenta, stosowania się do zaleceń pozabiegowych, itp.
Scroll to Top

Gabinety kliniki flebologii

Bielany Wrocławskie (Wrocław)

ul. Sosnowa 28/2

Telefon

+48 739 975 982

Polanica-Zdrój

Specjalistyczne Centrum Medyczne SA
ul. Jana Pawła II 2

Telefon

(74) 862-12-59

Kłodzko

ProDiagno
ul. Harcerzy 1

Telefon

+48 692 694 695