Chirurgiczne usuwanie żylaków – kiedy naprawdę jest konieczne?

Żylaki to problem nie tylko natury estetycznej – to przede wszystkim realne zagrożenie dla zdrowia i komfortu życia pacjenta. Zaburzają one prawidłową pracę układu krążenia, a nieleczone mogą doprowadzić do poważnych powikłań takich jak obrzęki, zakrzepowe zapalenie żył czy owrzodzenia podudzi. Obecnie z uwagi na komfort i bezpieczeństwo pacjenta preferowane są małoinwazyjne metody leczenia. Mimo to w niektórych sytuacjach nadal jedynym wyjściem jest chirurgiczne usuwanie żylaków.

Chirurgiczne usuwanie żylaków – stripping pni żylnych

W przypadku niewydolności żylnej istnieją dwa, uzupełniające się, podejścia do terapii: leczenie zachowawcze lub zabiegowe. Leczenie zachowawcze polega na odpowiednim stylu życia, przyjmowaniu leków i stosowaniu wyrobów uciskowych (podkolanówek/pończoch). Jednak jedynym sposobem usunięcia przyczyn powstania żylaków jest leczenie zabiegowe. Należy pamiętać, że każdy przypadek powinien być, indywidualnie, skonsultowany z flebologiem.

Obecnie międzynarodowym standardem leczenia choroby żylakowej są metody małoinwazyjne, takie jak: laseroterapia, skleroterapia i miniflebektomia, a do usuwania żył pniowych (odpiszczelowej/odstrzałkowej) np. wewnątrzżylna ablacja laserowa czy RF.

Stosowane dotychczas chirurgiczne, operacyjne usunięcie żył pniowych (tzw. operacja Babcocka/stripping) polega na wypreparowaniu i usunięciu niewydolnej żyły na całej długości, czyli np. od pachwiny do stopy. Taka operacja jest obecnie wskazana tylko u pacjentów, u których wykonanie zabiegu metodami małoinwazyjnymi jest niemożliwe z przyczyn technicznych – najczęściej z powodu nietypowej anatomii żył. Operacja Babcocka jest wykonywana w szpitalu, w warunkach bloku operacyjnego, wymaga znieczulenia ogólnego lub regionalnego i wiąże się ze znacznie większym urazem niż metody małoinwazyjne, co z kolei powoduje wydłużone gojenie i rekonwalescencję.

Małoinwazyjne chirurgiczne usuwanie żylaków – miniflebektomia

Jedną z metod leczenia małoinwazyjnego chirurgicznego usuwania żylaków jest tzw. miniflebektomia, zwana potocznie szydełkowaniem żył. Zabieg ten polega na usunięciu żylaków przy pomocy specjalnych haczyków chirurgicznych. Nakłucia i nacięcia powstające podczas zabiegu są tak niewielkie, że nie wymagają zakładania szwów. Procedura jest bezpieczna, gojenie następuje szybko, a ryzyko wystąpienia poważnych powikłań minimalne. Metoda ta jest bardzo często stosowana jako uzupełnienie zabiegu laserowej ablacji żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej.

Cała procedura wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, w warunkach gabinetu – nie wymaga pobytu w szpitalu, a pacjent bezpośrednio po zabiegu może pójść do domu.

Chirurgiczne usuwanie żylaków kończyn dolnych – poznaj przeciwwskazania

Nie wszyscy pacjenci mogą zostać zakwalifikowani do chirurgicznego leczenia żylaków. Przeciwwskazaniami do zabiegu są: 

 • żylna choroba zakrzepowo-zatorowa,
 • alergia na środki znieczulające,
 • stan zapalny lub zakażenie naskórka w miejscu zakwalifikowanym do zabiegu
 • ciąża,
 • długotrwałe unieruchomienie,
 • choroby przebiegające z zaburzonym funkcjonowaniem układu odpornościowego,
 • nieleczone, zaawansowane lub źle prowadzona dotychczasowa farmakoterapia chorób przewlekłych np. cukrzycy lub dolegliwości ze strony serca i tarczycy.

Jaka jest skuteczność chirurgicznego usuwania żylaków?

Efekty zabiegu – usunięcie żylaków – widocznie są natychmiast po zabiegu. Należy jednak pamiętać, że proces całkowitego wygojenia, zejścia siniaków i przebudowy tkanek może potrwać kilka, a nawet kilkanaście tygodni. Miniflebektomia – tak jak każdy zabieg – wiąże się z możliwością wystąpienia powikłań, jednak zastosowanie technik małoinwazyjnych pozwala to ryzyko zminimalizować.

Postępowanie pozabiegowe

Najważniejszym z zaleceń jest noszenie pończochy uciskowej przez 24 godziny bez przerwy, a następnie przez 1-2 tygodnie tylko w ciągu dnia. Po zabiegu można wrócić do normalnej aktywności życiowej, chodzenia, choć przez pierwszą dobę jest swobodne poruszanie może utrudniać warstwowy opatrunek uciskowy. Na czas rekonwalescencji należy zrezygnować jedynie z aktywności fizycznej, nadmiernego obciążenia nóg. Bezpośrednio po operacji mogą pojawić się też objawy, które są normą po tego typu zabiegu i ustępują w niedługim czasie:

 • tymczasowy ból pooperacyjny,
 • miejscowe zaburzenia czucia na skórze,
 • drobne zgrubienia, krwiaki i zasinienia,
 • nieestetyczny wygląd nogi.

Dolegliwości nietypowe oraz wszelkie objawy, które  pacjent uzna za niepokojące, należy jak najszybciej zgłosić lekarzowi.

Jeżeli zmagasz się z żylakami, nie zwlekaj z podjęciem leczenia i zadbaj o swoje zdrowie. Zapraszamy na konsultację do kliniki Flebetica!

Scroll to Top

Gabinety kliniki flebologii

Bielany Wrocławskie (Wrocław)

ul. Sosnowa 28/2

Telefon

+48 739 975 982

Polanica-Zdrój

Specjalistyczne Centrum Medyczne SA
ul. Jana Pawła II 2

Telefon

(74) 862-12-59

Kłodzko

ProDiagno
ul. Harcerzy 1

Telefon

+48 692 694 695