Żylaki to coraz częściej spotykany problem medyczny. Do jego powstawania przyczyniają się uwarunkowania środowiskowe związane z siedzącym trybem życia oraz brakiem aktywności fizycznej. Bardzo ważną, często kluczową rolę, odgrywa też czynnik genetyczny. Leczenie żylaków to konieczność – nie tylko ze względu na estetykę, ale przede wszystkim przez wzgląd na aspekt zdrowotny. Jaką metodę usuwania żylaków wybrać?
Od czego zależy wybór metody leczenia?
Leczenie przewlekłej niewydolności żylnej to proces wymagający cierpliwości pacjenta i doświadczenia lekarza. Terapia powinna rozpocząć się od pogłębionej diagnostyki, ponieważ wybór metody leczenia zależy od stopnia zaawansowania choroby, ogólnego stanu pacjenta oraz decyzji chorego podjętej po ocenie lekarskiej. Część pacjentów próbuje pozbyć się żylaków stosując leki. Należy pamiętać, że zalecane środki farmakologiczne działają jedynie wspomagająco – zmniejszając nasilenie objawów lub opóźniając ich wystąpienie. Nie są jednak w stanie całkowicie wyleczyć żylaków.
Metody usuwania żylaków – porównanie
Terapie proponowane przez flebologa różnią się w zależności od rozległości oraz stopnia skomplikowania zmian w przebiegu niewydolności żylnej. Aby dobrać właściwą metodę, lekarz musi ocenić stan pacjenta, a dla pełnego obrazu klinicznego wykonać USG doppler. O doborze formy leczenia każdorazowo decyduje lekarz. Jakie metody stosowane są w poszczególnych przypadkach?
Skleroterapia
To jeden z najpopularniejszych małoinwazyjnych zabiegów. Pozwala na całkowite pozbycie się lub znaczące zredukowanie pajączków, żył siatkowatych oraz niewielkich żylaków pierwotnych i nawrotowych. W trakcie skleroterapii nie stosuje się znieczulenia, gdyż procedura podania leku polegająca na delikatnych wkłuciach nie należy do specjalnie bolesnych. W zależności od rodzaju i średnicy zamykanych naczyń lekarz wykorzystuje preparat w formie piany lub płynu. Zabieg skleroterapii pozwala osiągnąć bardzo dobre rezultaty i często łączony jest z innymi procedurami leczniczymi. Aby skleroterapia przyniosła jak najlepsze efekty, może być konieczne jej wykonanie w serii, zwykle od 2 do 5 zabiegów.
Laserowe usuwanie żylaków
Wewnątrznaczyniową ablację laserową stosuje się w przypadku bardziej rozległych zmian. Zabieg wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych – nie ma zatem konieczności hospitalizacji. Pozwala to sklasyfikować procedurę jako bezpieczną, a czas rekonwalescencji ulega znacznemu skróceniu.
Laserowe usuwanie żylaków wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Do światła niewydolnej żyły pniowej specjalista wprowadza cienką sondę, a następnie wykorzystując energię świetlną, zamyka naczynie. Po zabiegu pacjent może udać się do domu i wrócić do codziennych czynności. Laser to doskonała opcja dla aktywnych – powrót do zdrowia następuje relatywnie szybko, a poza koniecznością zastosowania pończochy uciskowej, nie ma innych obostrzeń.
Miniflebektomia
Chirurgiczne usunięcie żylaków wykonywane jest w przypadku zaawansowanych zmian w przebiegu choroby niewydolnościowej. Miniflebektomia to nowoczesny zabieg przeprowadzany bez konieczności zastosowania znieczulenia ogólnego. Z uwagi na swoją małą inwazyjność pozwala na pozbycie się dużych żylaków i uzyskanie bardzo dobrego efektu estetycznego w krótkim czasie. Poprzez wykonane w znieczuleniu miejscowym kilkumilimetrowe nacięcia skóry, przy pomocy specjalnych haczykowatych narzędzi chirurgicznych lekarz usuwa zmienione chorobowo naczynia. Niewielkie nakłucia goją się samoistnie, rzadko zakładane są pojedyncze szwy. Dzięki temu ryzyko powstania blizn jest minimalne.
Małoinwazyjne metody usuwania żylaków – dlaczego są tak popularne?
W związku z dynamicznym rozwojem małoinwazyjnych sposobów leczenia specjaliści odchodzą od tradycyjnych zabiegów chirurgicznego usuwania żylaków. Nowoczesne metody usuwania skutków niewydolności żylnej są bezpieczniejsze dla pacjenta, a okres rekonwalescencji pozabiegowej jest zdecydowanie krótszy. Dla uzyskania najlepszych efektów możliwe jest łączenie różnych technik w ramach jednego zabiegu.
Jeżeli zmagasz się z żylakami kończyn dolnych, nie zwlekaj z podjęciem leczenia. Zadbaj o swoje zdrowie. Pomogą Ci w tym nasi specjaliści. Zapraszamy na konsultację do Flebetica.