Zalety ablacji laserowej – małoinwazyjnej metody usuwania żylaków

Wewnątrzżylna ablacja laserowa to obecnie jedna z najskuteczniejszych, małoinwazyjnych technik usuwania żylaków. W odróżnieniu od klasycznej operacji chirurgicznej, zabieg niesie za sobą znacznie mniejsze ryzyko powikłań. Metoda ta jest chętnie proponowana przez lekarzy, jednocześnie ciesząc się uznaniem wśród pacjentów. Poznaj zalety tego rozwiązania i efektów, jakich możesz się spodziewać.

Na czym polega ablacja laserowa żylaków?

Ablacja laserowa, czyli inaczej EVLT (ang. EndoVenous Laser Treatment), opiera się na zjawisku termoablacji. Istota tej metody wykorzystuje nowoczesną technologię, polegającą na wprowadzeniu do światła niewydolnej żyły specjalnej sondy, która emituje światło laserowe. Wiązka świetlna zostaje dostarczona do wnętrza żyły, gdzie przekształca się w energię cieplną. Skutkuje to przegrzaniem ściany naczynia i niemal natychmiastowym jej zniszczeniem. Dzięki temu zmieniona chorobowo żyła ulega trwałemu zamknięciu i stopniowego zanikowi. Cała procedura odbywa się w znieczuleniu miejscowym (tumescencji) oraz pod stałą kontrolą ultrasonograficzną (USG Doppler). Dzięki temu zabieg EVLT wyróżnia się wysokim profilem bezpieczeństwa – ryzyko naruszenia okolicznych tkanek zostaje zminimalizowane. Po zabiegu lekarz zakłada na nogę pacjenta opatrunek uciskowy w formie specjalnej pończochy, którą należy nosić w ciągu dnia przez 1-2 tygodnie. Często jednoczasowo z procedurą EVLT lub jako kolejny etap leczenia wykonuje się zabiegi uzupełniające, takie jak skleroterapia lub miniflebektomia. Łączenie różnych metod zabiegowych pozwala osiągnąć najlepsze efekty.

Zalety leczenia żylaków metodą ablacji laserowej – sprawdź

Zabieg wykonany metodą laserową (EVLT) niesie za sobą wiele korzyści, do najważniejszych z nich należą:

  • zabieg wykonywany jest ambulatoryjnie – brak pobytu w szpitalu,
  • krótki czas trwania zabiegu – cała procedura trwa zwykle 30 do 60 minut,
  • mniejsze ryzyko powikłań w odróżnieniu do metod chirurgicznych,
  • znieczulenie miejscowe (tumescencyjne) – bezpośrednio po zabiegu można samodzielnie się poruszać,
  • brak blizn,
  • szybka rekonwalescencja – brak konieczności wyłączenia z życia zawodowego i prywatnego na kilka tygodni.

Efekty laserowego usuwania żylaków EVLT

Efekty ablacji laserowej są odczuwalne przez pacjentów już kilka dni po zabiegu – poprawa samopoczucia, zmniejszenie obrzęków i uczucia ciężkości nóg. Na pełny efekt estetyczny trzeba poczekać dłużej: od kilku tygodni do kilkunastu miesięcy. Jest to uzależnione od zaawansowania choroby, rozległości żylaków oraz przeprowadzonych dodatkowych zabiegów uzupełniających; skleroterapii czy miniflebektomii.

Problemu żylaków nie należy lekceważyć – niewydolność żylna może w dłuższej perspektywie znacząco pogorszyć jakość życia i doprowadzić do nieodwracalnych zmian skórnych.

W klinice Flebetica w trosce o zdrowie pacjentów, a także wysoką jakość opieki medycznej, procesem kwalifikacji do zabiegu oraz jego przeprowadzeniem zajmują się najlepsi specjaliści. Zabieg ablacji laserowej połączony z opieką naszych lekarzy pomoże Ci zapomnieć o problemie żylaków!

Scroll to Top

Gabinety kliniki flebologii

Bielany Wrocławskie (Wrocław)

ul. Sosnowa 28/2

Telefon

+48 739 975 982

Polanica-Zdrój

Specjalistyczne Centrum Medyczne SA
ul. Jana Pawła II 2

Telefon

(74) 862-12-59

Kłodzko

ProDiagno
ul. Harcerzy 1

Telefon

+48 692 694 695